Stanovisko Aliancie pre Izrael k aktuálnym nepokojom v Izraeli

V Bratislave dňa 14.5.2021

Jednoznačne odsudzujeme trvajúce masívne ostreľovanie civilných oblastí južného a centrálneho Izraela zo strany militantných organizácií Hamas a Islamský džihád z Gazy. Nič nemôže ospravedlniť už takmer 1.500 rakiet vypálených na najhustejšie obývané oblasti metropol Ašdod, Tel Aviv, Herzliya, Netanya, či dokonca Jeruzalem. Za vrchol absurdnosti považujeme rakety militantov namierené na Jeruzalem, ktorý je islamom deklarovaný ako tretie najsvätejšie miesto so značnou populáciou príslušníkov tohto náboženstva. 

Sklamanie vyjadrujeme aj z interpretácie týchto udalostí väčšinou slovenských médií. Izraelu, ktorý sa od začiatku tohto konfliktu bráni a zameriava sa na likvidáciu vojenskej infraštruktúry teroristov, je kladená rovnaká morálna vina ako teroristom Hamasu a Islamského Džihádu za cielené ostreľovanie civilných oblastí. Formulácie, hovoriace o „špirále násilia“, alebo kladúce Izrael na prvé miesto v titulkoch hovoriacich o násilí na nevinnom obyvateľstve, považujeme za nekorektnú manipuláciu mienky tej časti verejnosti, ktorá nepozná zložitosť tohto konfliktu. Tieto formulácie sú neakceptovateľné, niekedy hanebné až podlé. 

Je nepredstaviteľné, že by civilné obyvateľstvo ktoréhokoľvek európskeho štátu bolo vystavené ostreľovaniu a vinník by nebol zastavený. Ak je nevyhnutné, tak aj s použitím donucovacích prostriedkov. Je nepredstaviteľné, že by ktorýkoľvek európsky štát také niečo nečinne toleroval a nebránil sa. Prečo to žiadame od Izraela? V tejto situácii je nielen právom izraelského štátu sa brániť, ale je to jeho povinnosť voči vlastnému obyvateľstvu, ako by to bolo povinnosťou každého štátu na svete. Militanti ovládajúci Gazu, ktorú Izrael v roku 2005 jednostranne odovzdal Palestínskej samospráve, nikdy neprejavili záujem o mierové rokovanie. Ich cieľom je zničenie Izraela, ako sa explicitne vyjadrili už nespočetne krát. 

Vyjadrujeme podporu jedinému demokratickému štátu na Blízkom východe – Izraelu a očakávame, že v najbližšej dobe dôjde k zastaveniu bojov. S uznaním sme si vypočuli vyhlásenie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí pána Ivana Korčoka, ktorý jasne pomenoval zdroj konfliktu a odsúdil „masívne raketové útoky hnutia Hamas a ďalších militantných organizácií z Pásma Gazy“. Rovnaké stanoviská by mali zaznievať aj od predstaviteľov ďalších štátov EÚ. Vojna, žiaľ, prináša obete nevinných obyvateľov. Pozostalým všetkých civilných obetí vyjadrujeme úprimnú sústrasť. 

Zasadzujeme sa za to, aby došlo nielen k zastavenie bojov, nastoleniu poriadku, ale aby nasledovalo predovšetkým odhodlanie pristúpiť k mierovým rokovaniam. 

Aliancia pre Izrael je voľné združenie, otvorené organizáciám a osobnostiam, ktoré spája snaha podporiť aktivity vedúce k prehĺbeniu spojenectva Slovenska s Izraelom ako jedinou demokraciou na Blízkom východe. Jej činnosť vychádza z potreby jednoznačného vymedzenia sa voči snahám relativizovať holokaust, voči prejavom antisemitizmu a aktívne sa zasadzovať za právo Izraela chrániť sa pred terorom, delegitimizáciou a akýmkoľvek spochybňovaním jeho existencie. 

Zakladajúci členovia API sú slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ – International Christian Embassy Jerusalem), B´nai B´rith Tolerancia Bratislava a Izraelská obchodná komora na Slovensku. 

Peter Švec, predseda ICEJ Slovensko (kontakt pre médiá: +421 911 78 55 77; peter.svec@icej.sk

Peter Werner, prezident B´nai B´rith Tolerancia Bratislava 

Miloš Žiak, predseda predstavenstva Izraelskej obchodnej komory na Slovensku 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *