V Cézarei objavili staroveký podmorský poklad s kresťanským zlatým prsteňom.

Námorní archeológovia našli v starovekom prístave niekoľko vzácnych artefaktov, stovky strieborných mincí z dvoch vrakov lodí, ktoré sa datujú s odstupom viac ako tisícročia.

Pred časom tím potápačov z Odboru námornej archeológie Úradu pre starožitnosti (IAA) skúmal oblasť tesne pri prístave Cézarea, ako to bežne robia pozdĺž celého  pobrežia Izraela.

„Všimli sme si zlomenú kovovú kotvu a rozhodli sme sa zistiť, či sa ich v oblasti nenachádza viac,“ povedal archeológ Jacob Sharvit. „Čoskoro sme začali nachádzať množstvo ďalších artefaktov.“

Toto potápanie viedlo k objavu neuveriteľného podmorského pokladu z dvoch starovekých lodí z tretieho a štrnásteho storočia nášho letopočtu, ktoré stroskotali na tom istom mieste, len niekoľko metrov od pobrežia – s odstupom viac ako 1 000 rokov -ako v stredu odhalil Úrad pre starožitnosti (IAA). Poklady zahŕňali stovky mincí a niektoré unikátne šperky.

Prvýkrát bola Cézarea založená v štvrtom storočí pred naším letopočtom, v prvom storočí si ju Herodes vybral za sídlo prístavného mesta. Mesto zostalo dôležitým centrom počas celého rímskeho a byzantského obdobia.

Medzi artefakty z rímskeho obdobia patrili strieborné a bronzové mince – čo odborníkom umožnilo datovať nálezy – vzácny drahokam s vyrytou lýrou na povrchu, bronzové zvončeky, figúrka orla, symbolu rímskej vlády, ďalšia figúrka v tvare tanečnice s komickou maskou a keramické nádoby.

„Prekvapilo nás množstvo objavených zvoncov,“ povedal Šarvit. „Je možné, že ich námorníci používali na lov rýb sieťami počas noci, alebo možno boli súčasťou nákladu a išlo o tovar na predaj.“

Azda najnezvyčajnejším nálezom však bol zlatý prsteň. Hrubý prsteň v tvare osemuholníka so vsadeným zeleným kameňom, na ktorom bola vyrytá postava mladého pastiera zabaleného do tuniky a s jahňaťom na pleciach. „Dobrý pastier“ je jedným z prvých výrazov, ktoré sa vzťahujú na Ježiša a ktoré sa v evanjeliách používajú opakovane.

Zlatý prsteň s vygravírovanou postavou Dobrého pastiera.

„Ja som ten dobrý pastier,“ znie verš v Jánovom evanjeliu. „Dobrý pastier položí svoj život za ovce.“

„Vieme, že podobné vyobrazenia sa našli v kresťanských katakombách v Ríme,“ povedala Helena Sokolovová, kurátorka oddelenia mincí  Úradu pre starožitnosti.

Cézarea bola domovom významnej ranokresťanskej komunity a niekoľkokrát sa spomína v Novom zákone.

 Okrem iných sa tu údajne nechal rímsky stotník Kornélius pokrstiť apoštolom Petrom (Skutky apoštolov 10:10).

„Bol to prvý prípad prijatia nežida do kresťanskej komunity,“ povedal Sharvit. „Odtiaľ sa kresťanské náboženstvo začalo šíriť po celom svete.“

Modernejšia loď prevážala poklad s približne 560 striebornými mincami z mameluckého obdobia.

„V tom čase už Cézarea nebola dôležitým centrom,“ poznamenal Sharvit. „Mamlúci v skutočnosti nemali lode ani flotilu a obávali sa, že Európania budú viesť vojnu z mora, preto zničili mnohé prístavy.“

Odborník uviedol, že nie je možné určiť, komu loď patrila.

Poznamenal, že najlepší čas ísť skúmať námorné náleziská je po búrkach, keď prúdy posúvajú piesok a objavujú sa nové nálezy.

„Plánujeme sa na miesto vrátiť ihneď, ako táto búrka skončí,“ povedal s odkazom na búrku Karmel, ktorá už niekoľko dní bičuje Izrael.

Zdroj: jpost.com, autor: ROSSELLA TERCATIN Publikované: 22. DECEMBRA 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *