Ako sa vyvolávajú antisemitské nálady v Poľsku

V meste Pruchnik v juhovýchodnom Poľsku obnovili tento rok tradíciu „verejného súdu s Judášom Iškariotským, zradcom Ježiša“. Stalo sa tak v piatok 19. apríla poobede a obyvatelia pritom použili bábku Žida v životnej veľkosti so stereotypnými znakmi, ako veľký zahnutý nos a dlhé pejzy. Figurína bola zavesená na stĺp na ulici Jána Pavla II. a niesla nápis „Judáš 2019, zradca“. Niekto z účastníkov lano, na ktorom figurína visela prerezal a odtiaľ bola postava Žida vláčená cez mesto až na námestie pred kostol, kde bola mlátená palicami. Potom bola odvlečená k rieke, kde jej bola urezaná hlava a následne figurínu spálili. Rituál prilákal dav prizerajúcich ľudí. Deti boli nabádané, aby babku tĺkli. Ozývali sa aj antisemitské pokriky ako „ešte päť rán za to, že žiadajú kompenzácie od Poľska“. Zvyk vynesenia rozsudku nad Judášom sa objavuje v Európe už najmenej 200 rokov, odohrával sa na Veľký piatok pred Veľkou nocou a niekedy bol spjatý s priamym násilím voči Židom. V období Poľskej ľudovej republiky tento zvyk v podstate vymizol.

V piatok, čo bol aj predvečer a začiatok židovského sviatku Pesach, popriala americká veľvyslankyňa v Poľsku Georgette Mosbacherová šťastné sviatky tamojšej židovskej komunite. Za to obdržala na sociálnych sietiach obrovskú vlnu kritiky, pretože vraj zabudla popriať šťastnú Veľkú noc, čím opomenula katolickú kultúru, ktorá je v Poľsku majoritná. Na to americká ambasáda odpovedala, že šťastnú Veľkú noc tradične priala na veľkonočný pondelok. Poľský krajne pravicový aktivista Robert Bakiewicz jej na Facebook napísal, že „Kristus zomrel a bol vzkriesený aj za vás, pohani a zrádny Židia“.

Celý článok v českom jazyku nájdete v odkaze nižšie.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/zidovske-komunity-ve-svete/clanek/v-jihopolskem-meste-obnovili-tradici-verejneho-soudu-s-jidasem-zlyncovali-spalili-figurinu-zida?fbclid=IwAR3KVj6vgwdHJSVOR9tiF6k6lTbfIH7ptd6QkAgXdldRP-lJLfxFfTFKjcE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *