Izrael odsudzuje útoky proti kresťanom na Srí Lanke a ponúka pomoc

Premiér Benjamin Netanjahu vyjadril v mene občanov Izraela, „hlboký šok nad vražednými útokmi proti nevinným civilistom na Srí Lanke“.

Izrael je pripravený pomáhať orgánom na Srí Lanke v týchto ťažkých časoch,“ povedal a vyzval svet, aby sa „spojil v boji proti hrozbe terorizmu“.

Izraelské pohotovostné jednotky zaškolili v januári tohto roku srílanské týmy, aby zvládli rozsiahle teroristické útoky. Bolo to súčasťou programu spoločného úsilia Amerického židovského výboru a United Hatzalah.

„V januári sa AJC a United Hatzalah spojili, aby vyškolili pracovníkov v Colombe na Srí Lanke v prípadoch hromadných nehôd a zvládania katastrôf,“ uvádza United Hatzalah vo svojom prehlásení z nedele. „Misia, ktorú financovala AJC, priviedla odborníkov z izraelskej organizácie United Hatzalah, aby vyškolili členov miestnych organizácií, ako rýchlo a účinne reagovať na mimoriadne udalosti veľkého rozsahu, od prírodných katastrôf po teroristické útoky.“

„Tým z Izraela poskytol výcvik príslušníkom armády, policajných zborov, pátracích a záchranných jednotiek a hasičského zboru na Srí Lanke a poskytol im nástroje a techniky vyvinuté v Izraeli pre riešenie rozsiahlych útokov, ako je ten, ktorý nastal.“

„Svetové židovstvo – v skutočnosti všetci civilizovaní ľudia – odsudzujú túto ohavnosť a apelujú na nulovú toleranciu voči tým, ktorí používajú teror na presadzovanie svojich cieľov,“ vyhlásil prezident Svetového židovského kongresu Ronald Lauder.

„Tento skutočne barbarský útok na pokojných veriacich na jeden z najsvätejších dní v kresťanskom kalendári slúži ako bolestivá pripomienka, že vojna proti terorizmu musí byť na vrchole medzinárodnej agendy a nemilosrdne presadzovaná,“ dodal. Židia, opakovane zacielení teroristami, túto bolesť poznajú. Modlíme sa za rýchle uzdravenie tých, ktorí prežili, a úprimnú sústrasť tým, ktorí stratili svojich blízkych. “

Séria ôsmich deštruktívnych bombových útokov sa uskutočnila na rôznych miestach Srí Lanky. Aspoň dve z týchto výbuchov vykonali samovražední atentátnici. Najmenej 207 ľudí bolo zabitých, 450 ľudí bolo zranených a sedem ľudí bolo zatknutých.

Zdroj: israel.cz / god.tv

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *