Alija v roku 2024 prudko vzrástla

V roku 2024 sme boli svedkami masívneho nárastu židovskej imigrácie do Izraela a v Medzinárodnom kresťanskom veľvyslanectve Jeruzalem sa to prejavilo vynikajúcim rokom pre naše úsilie o aliju a integráciu, keďže sme pomohli viac ako 5 000 Židom, aby sa Izrael v roku 2022 stal ich novým domovom.

Kresťanské veľvyslanectvo bolo aj vďaka vašej štedrej podpore opäť kľúčovým hráčom pri návrate židovských rodín do vlasti svojich predkov! Predovšetkým kvôli brutálnej vojne na Ukrajine a ekonomickej a politickej neistote v Rusku najnovšie údaje ukazujú, že tento rok urobilo Aliju viac ako 65 000 Židov, pričom asi 80 % pochádza z bývalých sovietskych republík. To je takmer dvojnásobok počtu židovských prisťahovalcov do Izraela za posledné roky. 

Vďaka našim najnovším snahám o aliju a integráciu ICEJ od nášho založenia v roku 1980 pomohla viac ako 167 000 olim (prisťahovalcom) v Izraeli. 

Poďme sa spolu pozrieť na to, čo sme tento rok dokázali! 

Naša podpora alije v roku 2022 zahŕňala pomoc pred alijou (sponzorovanie táborov a seminárov o aliji), plus autobusovú dopravu, ubytovanie na ceste a lety pre 3 982 židovských prisťahovalcov. Medzi nimi bolo 1092 ukrajinských Židov, ktorí sa zúfalo snažili uniknúť zo svojich vojnou zničených miest.

To zahŕňalo 190 ľudí, ktorí prežili holokaust, plus ďalších 100 slabých starších Židov, ktorí boli všetci zachránení z Ukrajiny a dostali špeciálne ubytovanie, dopravu a lekársku starostlivosť na ceste do Izraela. Naši zamestnanci mali tú česť privítať 17 z týchto ľudí, ktorí prežili holokaust z Ukrajiny, v jedinečnom Domove pre preživších v Haife, prevádzkovanom ICEJ.

pastedGraphic.png

Na začiatku ukrajinskej utečeneckej krízy fínska pobočka ICEJ doručila dve nákladné autá (30 metrov kubických) so 17 000 položkami humanitárnej pomoci s hmotnosťou 2,5 tony do Poľska, aby sa rozdali medzi núdzne židovské rodiny, ktoré boli náhle vytrhnuté zo svojich domovov. 

Uprostred krízy Židovská agentúra zriadila horúcu linku pomoci alija, aby ľudia mali prístup k urgentným informáciám o aliji. Záplava telefonátov na seba nenechala dlho čakať. Tiesňová linka prijala celkovo 152 162 hovorov. V jednej chvíli, aby sme zaistili, že zúfalí ľudia dostanú potrebné informácie okamžite, sa pridala naša vlastná horúca linka pre preživších holokaust, aby pomohla odpovedať na hovory, keď zástupcovia Židovskej agentúry nemohli okamžite odpovedať. Bolo cťou byť v prvej línii a zabezpečiť, aby žiadny hovor nezostal bez odpovede.

Ale to nie je všetko.

Okrem toho sa naša podpora rozšírila na zabezpečenie toho, aby noví prichádzajúci mali vo svojej domovine mäkké pristátie a čo najhladšie a najrýchlejšie sa integrovali do izraelskej spoločnosti. Prostredníctvom integračných programov ICEJ sme tento rok pomohli približne 1 551 novým prisťahovalcom, vrátane:

>  79 prisťahovalcov z bývalých sovietskych republík dostalo pomoc s odbornou recertifikáciou. Medzi nimi bolo šestnásť doktorov a 34 dostali odborný výcvik v hi-tech priemysle v Béršebe.

>  ICEJ podporila 23 etiópskych študentov (vo veku 18-35), každý s minimálne 8- až 11-ročnou školskou dochádzkou, aby sa zapojili do špeciálneho 9-mesačného kurzu, ktorý im umožnil dokončiť stredoškolské štúdium. Vieme, že tento nevyhnutný základ vzdelávania im otvorí dvere príležitostí v Izraeli.

>  20 etiópskych prisťahovalcov sa zúčastnilo mimoškolského vzdelávacieho programu pre etiópske deti.

>  30 prisťahovalcov z bývalých sovietskych republík získalo recertifikáciu ošetrovateľstva, aby mohli vykonávať svoju profesiu v Izraeli.  

pastedGraphic_1.png

>  70-tim imigrantom z bývalých sovietskych republík bola poskytnutá pomoc s lekárskou recertifikáciou/vzdelávaním v Haife. To zahŕňalo 17 zdravotných sestier a 13 rodinných príslušníkov.

>  10 ukrajinských tínedžerov, ktorí prišli do Izraela bez rodičov, sa zúčastnilo šesťmesačného integračného programu, ktorý im poskytol ubytovanie a zahŕňal lekcie hebrejčiny, semináre a vojenskú prípravu.

>  20 domov bolo zariadených pre nových prisťahovalcov prichádzajúcich z Ukrajiny, čo ovplyvnilo odhadom 60 prisťahovalcov.

>  490-tim novým olim bolo rozdaných 490 uvítacích balíčkov. Tieto uvítacie balíčky využilo 252 prisťahovalcov z bývalých sovietskych republík a 728 prisťahovalcov z Ukrajiny, ktorí museli začať odznova, potom ako o všetko prišli.

>  Asi 200 prisťahovalcom z rôznych krajín bolo poskytnutých prostredníctvom špeciálneho mentorského programu, ktorý imigrantom poskytuje praktické rady pri prispôsobovaní sa životu v Izraeli alebo pomáha tým, ktorí sa dostali do ťažkých okolností. (Pomohlo sa 50 rodinám, v priemere štvorčlenným.) 

>  29 rodín ukrajinských prisťahovalcov dostalo dotované zubné ošetrenie.

pastedGraphic_2.png

>  50-tim rodinám imigrantov z bývalých sovietskych republík sa pomohlo s ubytovaním v Izraeli počas prvých dvoch týždňov a poskytli sa im domáce a elektrické spotrebiče, ako aj oblečenie a posteľná bielizeň.

Podporu dostala aj Lana, ukrajinská židovská imigrantka a slobodná matka, ktorá prešla náročnou cestou do Izraela len s mačkou a batohom. Dva týždne po prílete do Izraela získala prácu a veci vyzerali nádejne. Už po troch dňoch v práci ju však zrazil cyklista na elektrobicykli a zlomil jej obe nohy. ICEJ jej pomáhala s výdavkami na stravu, zdravotnú starostlivosť a živobytie.

Medzitým tím ICEJ Homecare tento rok prešiel krížom krážom Izrael a priniesol lásku a potešenie tým, o ktorých sa starajú. Zdravotná sestra Corrie van Maanen každý týždeň navštívi 10 až 15 rodín a okrem toho navštívi počas sviatkov Pesach a Roš Hašana dvakrát ročne ďalších 100 ľudí, aby mnohým židovským prisťahovalcom, ktorí sú teraz starší a osamelí alebo majú špeciálne potreby, priniesla špeciálne darčeky pri príležitosti týchto sviatkov. Dôveryhodný vzťah bol budovaný viac ako 25 rokov a návštevy veľmi oceňujú všetci, o ktorých sa Corrie stará.

Vedzte, že vaša podpora práce na aliji a integrácii vytvára obrovský život meniaci prínos v pomoci Židom z celého sveta vrátiť sa domov do Izraela a v pomoci usadiť sa vo svojej krajine. Očakáva sa, že nárast alije bude pokračovať aj v roku 2023, preto prosím naďalej podporujte úsilie ICEJ v aliji darovaním na účet ICEJ.

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

variabilný symbol: 114 

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *