ICEJ podporuje zimné alija tábory pre mladých ukrajinských Židov

Od: ICEJ personál

Mohutná vlna alije do Izraela sa prehupla do roku 2023. V roku 2022 do Izraela imigrovalo viac ako 73,000 Židov, čo je najvyšší počet od rokov, ktoré nasledovali po rozpade Sovietskeho zväzu. Najhlavnejšou príčinou sa javia priame i nepriame následky vojny na Ukrajine. ICEJ pokračuje v pomoci mnohými inovatívnymi spôsobmi, napr. aj asistenciou pri organizovaní zimných alija táborov pre mladých ukrajinských Židov v bezpečí blízkych pobaltských krajín. 

Od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu v roku 2014 ICEJ sponzoroval lety, pozemnú prepravu, prípravné alija aktivity, a rovnako okamžité a urgentné potreby v rámci integrácie tisícov ukrajinských olim (prisťahovalcov) do Izraela. V súčasnosti asistujeme pri evakuácii zraniteľných starších Židov a pomáhame pri aliji mladých, predovšetkým rôznych presťahovaných rodín z celého bývalého Sovietskeho zväzu.  

V januári začal ICEJ podporovať úžasný inovatívny projekt zimných alija táborov pre mladých ukrajinských Židov vo veku 12 až 17 rokov, spolu so židovskými deťmi z pobaltských krajín. V autobuse bola veselá atmosféra, keď 54 mladých z Ukrajiny prekročilo hranice Poľska a pokračovalo ďalej do Rigy, Lotyšska, aby sa pridali k 21 ukrajinským deťom – utečencom žijúcim v krajinách východnej Európy, spoločne so 45 židovskými deťmi z Lotyšska. 

Aliyah youth camp January 2023 children dancing

Mladí boli veľmi vzrušení z pobytu v 3-hviezdičkovom hoteli a konferenčné miestnosti sa čoskoro premenili na rušné úle, kde si začali vytvárať nové priateľstvá, spoznávať svoje dedičstvo a učiť sa o aliji od izraelských poradcov, ktorí s nimi zdieľali vzrušujúce príležitosti očakávajúce ich v Izraeli. 

Zimný alija tábor sa nazýval “Dacha” (dača), čo je obľúbený ruský výraz pre vidiecky dom alebo chatu, kam ľudia chodia za letným či zimným oddychom. Zimný odpočinok väčšinou trvá od Silvestra do 10. januára, keď ľudia často povedia: „Idem na svoju daču.“

Tieto alija tábory pre mladých boli v minulých rokoch vždy veľmi úspešné, a tento rok nebol výnimkou! 

Isaac, jeden z účastníkov z Ľvova, vyjadril svoj názor na tábor veľkým znakom „palec hore“!

Medzitým iný mladý z Kyjeva ho jednoducho nazval „Super!“. 

 “Toto je len jeden z hmatateľných príkladov toho, aká dôležitá je podpora pre ukrajinských Židov, ktorá je možná vďaka štedrým priateľom ako ste vy“, povedala Danielle Mor zo Židovskej agentúry (Jewish Agency), ktorá organizovala tábor. “Nech je rok 2023 rokom radosti a nádeje.”

Dacha youth camp Jan 23

Tento tábor bol druhým zimným alija táborom, ktorý v regióne Pobaltia ICEJ podporil. Prvý „dača“ tábor sa uskutočnil v septembri v Litve pre viac ako 100 detí. 

Prevažná väčšina zo 73,000 židovských olim, ktorí prišli v roku 2022 do Izraela, pochádza z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska. Badateľný nárast prisťahovalcov bol aj z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ako Lotyšsko, Litva a Estónsko. ICEJ je vo vhodnej pozícii pre pomoc pri tomto rozmachu prisťahovalectva z pobaltských krajín, keďže úzko spolupracujeme s miestnymi zástupcami Židovskej agentúry. ICEJ napríklad podporuje alija lety, transporty na letiská, prípravné alija semináre a cesty za izraelským konzulom kvôli vízam.

Dňa 18. decembra ICEJ podporil špeciálny Chanukový deň Izraela v Rige, a prvý nami sponzorovaný let sa uskutočnil 19. decembra. Prvá rodina bola na letisko privezená z pobrežného mesta v dodávke s extra batožinou, pokračujúc priamym letom smer Izrael. 

Zvyšok Židov, ktorý stále zostáva v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, sa v súčasnosti obáva o svoju bezpečnosť a budúcnosť. Je tu riziko mobilizácie do vojenskej služby v Rusku, kým na Ukrajine je mužom, ktorí môžu narukovať, zakázané opustiť krajinu. To viedlo k rozdeleniu rodín, z ktorých niektorí odišli do Izraela a iní do krajín východnej Európy. ICEJ pomáha v týchto situáciách, tiež v rámci integračného programu a humanitárnej pomoci v diaspóre. 

ICEJ bude naďalej podporovať aliju z bývalého Sovietskeho zväzu. Naša podpora alije sa prvýkrát začala v roku 1980 vo Viedni, a odvtedy sme asistovali viac ako 170,000 Židom v ich príchode domov do Izraela, a mnohým a mnohým ďalším počas ich integračného procesu. 

Ďakujeme, že nás podporujete v našej snahe pomôcť Židom vrátiť sa do ich biblického domova – Izraela. Váš dar, prosím, zašlite cez tento link alebo darom na číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB) variabilný symbol: 114 .

Zdroj: icej.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *