Spoločná jazda po hrebeni Alija vlny

ICEJ asistuje 120 etiópskym Židom vrátiť sa domov do Izraela

Autor: Laurina Driesse

124 etiópskym židovským imigrantom sa po dlhom čakaní konečne splnila ich nádej a sen o presťahovaní sa domov do Izraela!

Mladí i starí etiópski Židia urobili prvé kroky z lietadla do svojej vlasti Izraela 1.feburára! ICEJ asistovala 120-tim z týchto nových etiópskych imigrantov s prípravou pred odletami a letenkami do Izraela.

„Ďakujem ICEJ zo Židovskej agentúry pri dnešnom príchode etiópskych židovských imigrantov,“ povedal vo video pozdrave z príletovej haly Adane Tadela, hlavný emisár zo Židovskej agentúry pre Izrael, ktorý dohliada na etiópsku Aliju.

Príchod týchto olim (nováčikov) znamená začiatok ďalšej vlny etiópskej alije, pričom ďalších 1 500 etiópskych Židov zúfalo čaká, kým na nich príde rad, aby sa v najbližších mesiacoch vydali na cestu domov. Väčšina z nich čakala v tranzitných táboroch v Gondar a Addis Abeba, kde žijú až dve desaťročia v ťažkých podmienkach. Tieto lety sú súčasťou úsilia o zjednotenie rodín, ktoré sa uskutočnilo s podporou Židovskej agentúry a Keren HaYesod, ako aj partnerov alije, akým je Kresťanské veľvyslanectvo. 

Odkedy izraelská vláda v roku 2015 schválila obnovenie etiópskej alije, bolo do Izraela privezených viac ako 5 500 etiópskych Židov, pričom kresťanské veľvyslanectvo sponzorovalo lety alije pre viac ako polovicu z nich.

ICEJ sa pripravuje byť súčasťou tohto prorockého naplnenia zhromažďovania Židov v tomto roku, pretože pokračujeme v našej podpore propagácií a príprav alije, ako aj reálnych letov, ako aj pomoci novým imigrantom integrovať sa do izraelskej spoločnosti po tom, ako priletia. Od roku 1980 kresťanské veľvyslanectvo pomohlo 170 149 Židom, ktorí uskutočnili aliju.

Danielle Mor, riaditeľka Kresťanských Priateľov Židovskej agentúry, sa tento týždeň podelila ohľadom ich partnerstva s ICEJ na našej konferencii Envision. Pastori a vedúci počuli z prvej ruky o obrovskom náraste alije, ktorý Izrael zažíva. Najnovšie údaje z JAFI ukazujú, že v roku 2022 sa domov do Izraela vrátilo 74 915 židovských prisťahovalcov.

„Dvere pre aliju sú otvorené dokorán,“ povedala Danielle a vysvetlila, že je to najmä kvôli vojne na Ukrajine a regionálnym problémom vyplývajúcim z tohto konfliktu. „A kým zúrila vojna na Ukrajine, zároveň sme do Izraela privádzali Židov z Etiópie.“

Minulý rok ICEJ sponzorovala lety pre 1 646 židovských imigrantov z Ukrajiny a ďalších bývalých sovietskych republík, ako aj z Etiópie a Južnej Afriky. Medzitým sme minulý rok pomohli celkovo viac ako 6 300 olim na ich ceste alije, vrátane mnohých s naliehavými potrebami integrácie.

Izrael tiež zaznamenal trojnásobný počet alije z pobaltských štátov (Estónsko, Lotyšsko a Litva), a to z dôvodu slabnúcej ekonomiky a obáv z udalostí, ktoré sa dejú v regióne. Kresťanské veľvyslanectvo bolo pripravené skočiť na pomoc aliji a od 19. decembra pomohlo 64 židovským olim s letmi.

Okrem toho úzko spolupracujeme so zástupcami v regióne, aby sme sa postarali o dojednania pred alijou, ako napríklad, pomáhame rodinám s nízkymi príjmami dostať sa k izraelskému konzulovi v lotyšskej Rige na pohovory o vízach a pomáhame s letiskovým transferom v niektorých prípadoch. Litovská rodina bola veľmi vďačná za pomoc ICEJ, pretože mala finančné problémy a mala choré dieťa. Potešilo ich, že ich dieťa dostane v Izraeli lepšiu lekársku starostlivosť.

Vzhľadom na drsné zimné podmienky na Ukrajine ICEJ naďalej podporuje záchranu krehkých, starších Židov pred ďalším utrpením tým, že ich privezie do Izraela.

Spoločne môžeme priviesť domov ďalšie tisíce židovských prisťahovalcov! Ďakujeme za vašu veľkorysú podporu úsilia ICEJ pre aliju. Proces alije stojí okolo 1 000 USD (USD) na osobu, čo pomáha pokryť prípravy pred alijou, samotný let a potreby integrácie.

Podporte nás dnes na adrese darujme.sk alebo cez bankový účet SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB) variabilný symbol: 114 

Ďakujeme všetkým, ktorí pravidelne prispievajú aj tým, ktorí podporojú chod kancelárie ICEJ, aby sme tieto zbierky vôbec mohli uskutočňovať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *