Zbierka na opravu krytu na severe Izraela

Vznik moderného štátu Izrael v roku 1948 je považovaný za fenomén moderných dejín. Len tri roky po holokauste sa Izrael stal oficiálnym útočiskom pre židovský národ. Mnohí do Izraela doslova ušli. Niektorí odišli tajne, zanechajúc za sebou všetko, v ústrety novej epoche v krajine ich otcov. Začalo sa napĺňať proroctvo staré tisícky rokov:

Odvtedy však Izrael čelil niekoľkým veľkým vojnám. Táto situácia ich v priebehu rokov naučila sa všetkými možnými prostriedkami usilovať o samostatnosť a prežitie.

Po brutálnom teroristickom útoku Hamasu zo 7. októbra 2023 sa Izrael dostal do situácie, kedy musí všetkých občanov brániť. Navyše čelí opakujúcim sa raketovým útokom teroristickej organizácie Hizballah z juhu Libanonu. Izrael, napriek tomu, že bol napadnutý a musí sa brániť, čelí kritike a bezprecedentnej vlne antisemitizmu, ktorá sa zdvihla v celosvetovom meradle, a to len pár desiatok rokov po holokauste a skončení 2. svetovej vojny.

Útočiace teroristické organizácie sa netaja zámerom zopakovať 7. október, vymazať Izrael z mapy a vyvraždiť všetkých Židov, nielen na území Izraela.

Za severnými hranicami je na Izrael namierených odhadom až 150.000 rakiet šiítskych teroristov z Hizballáhu, podporovaných Iránom. OSN si neplní svoju úlohu udržať toto citlivé územie demilitarizované. Hlavne od roku 2000, kedy sa odtiaľ Izrael jednostranne stiahol.
Hrozba útoku zo severu je, žiaľ, intenzívna, 
denne dopadnú na Izrael desiatky až 100 rakiet.

Miestni obyvatelia, poučení z útoku Hamasu z Gazy 7. októbrom 2023, sa pripravujú na najhoršie – na vojnu! Boli sme si osobne pozrieť dva protiraketové kryty, dobre vybavené a stále pripravené pre prípad útoku zo severu. Je ich tam veľa a stali sa, žiaľ, bežnou súčasťou života, a to nie len v tejto časti Izraela.

ICEJ pomáha pri renovácii a modernizácii desiatok podzemných verejných protiraketových krytov. Od druhej libanonskej vojny v roku 2006 kryty chátrali a je nutné opraviť ventiláciu, aby sa v nich dalo dýchať, zaviesť vodu, v niektorých uskutočniť celkovú rekonštrukciu.

Svojím darom možete podporiť renováciu jedného z piatich verejných protiraketových krytov v regióne Mateh Asher na severnej hranici Izraela s Libanonom, aby tak mohlo byť lepšie chránené židovsko-arabské obyvateľstvo tohto regiónu, ktoré nažíva v koexistencii. Náklady na renováciu piatich krytov sú 20 975 Eur. 

Môžeme sa stať súčasťou histórie a prakticky prispieť k hojeniu historickej trhliny vo vzťahoch so Židmi a prispieť k záchrane ľudských životov.

„Keď niekto zachráni jediný život, je to, akoby zachránil celý svet.“  – Talmud

Prispieť možete na: Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

Variabilný symbol: 104

Stojme za Izraelom spoločne!

Ďakujeme za dôveru. Sme Vaše veľvyslanectvo, Váš hlas!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *