Podujatie na podporu Izraela a prepustenie rukojemníkov

Peter Švec, predseda ICEJ Slovensko

Video z podujatia na podporu Izraela a prepustenie rukojemníkov

V stredu 10. októbra sme v spolupráci s B´nai B´rith Tolerancia Bratislava a Konzervatívnym inštitútom M. R. Štefánika opäť usporiadali verejné podujatie na podporu Izraela. Pripomenuli sme si tým šesť mesiacov od útoku Hamasu, ale aj 80 rokov od úteku Wetzlera a Vrbu. Ich hrdinstvo má veľa spoločného s dnešnou situáciou okolo Izraela.

Po správnosti to malo byť v nedeľu 7. apríla, no bola nedeľa po prezidentských voľbách a Slovensko žilo inou témou. No aj streda 10. apríla mala pre toto podujatie dôležitú symboliku:

„V nedeľu 7. apríla 2024 uplynulo presne 80 rokov, čo dvaja mladí muži, slovenskí Židia, Wetzler a Vrba, započali dramatický, ale úspešný útek z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri Osvienčime, vo vtedy okupovanom Poľsku (práve v stredu, 10. 4. pred 80 rokmi, vyšli z dobre pripravenej skrýše a začali sa od tábora smrti úspešne vzdaľovať). Zachránili nielen seba, ale hlavne vydali svetu svedectvo, 32-stranovú správu, o obludných zverstvách najväčšej nacistickej továrne na smrť II. svetovej vojny.

Týmto si nielen pripomíname jednu z nadôležitejších udalostí II. svetovej vojny, na ktorú máme dôvod byť hrdí, ale prenášame sa aj do súčasnosti. V nedeľu 7. apríla 2023 totiž uplynulo pol roka od cieleného útoku Hamasu na Izrael. Solidarita sveta rýchlo vyprcháva, zabúda sa na unesených…, na nepredstaviteľnú brutalitu, na sexuálne násilie hrdlorezov Hamasu, páchané na ženách. A ide sa opäť v starých koľajach: “My máme Židov radi ako obete, no nie ako brániacich sa!”

Svet je zahltený interpretáciami o dianí v Gaze podľa výkladu agresora, teda roky útočiaceho Hamasu. Z nich vychádza ako “agresor” paradoxne Izrael, ktorý nechce akože nič iné, ako “vyhladovať” Gazu, zlikvidovať prednostne “ženy a deti”, chce “genocídu”… Nič to, že sa to pri pohľade zblízka nikdy nepotvrdí. Áno, v Gaze je vojna. Rozpútaná Hamasom! Viac ako 130 unesených je stále v útrobách Gazy. Izrael likviduje nepriateľa v prostredí, ktoré džihádisti Hamasu roky pretvárali na pascu, kde budú umierať práve ich civilisti.

Hamas, ak by mu išlo o civilistov, voľbu má. Stačí pustiť unesených!

Izrael voľbu nemá, v obrane svojej malej zeme musí Hamas zničiť, alebo ho minimálne ochromiť.

Tak ako naši otcovia v odboji museli zničiť nacistov. A išli až po Berlín!

História sa opakuje! Tak, ako pred 80-rokmi nikto nechcel veriť Wetzlerovi a Vrbovi o továrni na smrť, ani dnes svet nechce počuť o surovosti pohnútok Hamasu. Napriek tomu, že o tom svedčia unesení či stovky zdokumentovných odhalení, ktoré odhalila armáda Izraela. Je to Hamas, inšpirovaný najtemnejšou verziou džihádu, kto premenil Gazu (za miliardy z Kataru, ale aj z EÚ, OSN…) na vojenskú základňu plnú výrobní rakiet, na 500 km tunelov plných munície a ozbrojených teroristov. Humanitárnu pomoc Hamas rozkradne, len čo prekročí hranice pásma. Strieľa do neborákov civilistov, keď sa k potravinám snažia priblížiť bez kontroly Hamasu. Svoje ženy, deti často úmyselne stavajú do stredu krížovej paľby či do domov, odkiaľ rozpútavajú prestrelky s vojakmi Izraela.

Nebude pre nás dostatočným varovaním ani to, že izraelskí vojaci bežne v Gaze, dokonca v detských izbách civlistov nachádzají arabské verzie Hitlerovej knihy Mein Kampf a Protokoly sionských mudrcov sú dostupnou literatúrou? Pred 80-timi rokmi svet uveril cynickým klamstvám nacistov o odchode Židov na práce, kde si akože zarobia a prídu domov. Verejnosť aj rodiny verili pekným pohľadniciam, akože od svojich príbuzných z koncentračných táborov, ktoré chodili v čase, keď už mnohí z nich nežili. Dnes svetoví lídri reprezentujúci slobodný svet bez zábran opakujú Hamasom fabrikované čísla o “viac ako 30.000 civilných obetí”. Nič to, že sú neoverené, neoveriteľné a odbornými autoritami spochybnené. Alebo klamstvá o “vojnových zločinoch” Izraela, pričom presný opak je pravdou o teroristoch a munícii umiestnenej pod nemocnicami alebo v nich, v školách, mešitách, detských izbách…, ale aj pod úradovňami OSN.

Sám som bol na prelome januára a februára pri Gaze. Rozprával som sa s tými, ktorí útok prežili, aj s vojakmi, ktorí v Gaze idú pracne od domu k domu, aby likvidovali hniezda ozbrojencov. Svet nechce pochopiť, že Izrael, ale s ním aj my ako židovsko-kresťanská civilizácia, máme dočinenia so silou, ktorá nie že nechce mier, ale sformovala sa s jediným cieľom, zničiť Izrael, vyhubiť Židov všade po svete a rovnako má na muške aj kresťanov, no aj každého nemoslima. Všetci sme pre nich “neverci”. Zabudnime na rozprávky o národnooslobdzovacom hnutí, prečítajme si chartu Hamasu. Tam to nájdeme. Celý zmysel existencie Hamasu je postavený na snahe zničiť Izrael a vyhubiť Židov. To je jeho DNA!

Aj preto sme začali v ICEJ pripravovať prehľad správ z rozličných izraelských médií. Je dobré vidieť ten rozdiel oproti tomu, čo si vypočujete a prečítate o Gaze u nás. Postoj slovenských médií, ale aj oficiálnych predstaviteľov tak vlády ako aj opozície, je voči Izraelu prevažne rezervovaný až predpojatý. Skutočná pravda sa aj dnes, podobne ako pred 80-timi rokmi dostáva na povrch len s veľkou námahou.”

Toľko môj príhovor na stredajšom podvečernom verejnom podujatí, ktorého cieľom bolo vyjadriť solidaritu Slovenska s Izraelom a vyzvať na prepustenie viac ako 130 stále unesenými v Gaze a to občanov nielen z Izraela.

Ďakujem každému, kto zo zhruba 80-100 prítomných, napriek vetru a ochladeniu, napokon na námestie prišli! “

Peter Švec predseda ICEJ Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *