Vyhlásenie k pripravovanému návrhu poslanca Národnej rady SR p. Mariána Kéryho

 Bratislava, 21.2.2024

Vyhlásenie k pripravovanému návrhu poslanca Národnej rady SR p. Mariána Kéryho na prijatie uznesenia NR SR k teroristickému útoku hnutia Hamas proti Izraelu a následnému konfliktu

Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec NR SR,              

už piaty mesiac je svet svedkom vojny v Izraeli a v pásme Gazy, ktorá začala 7. októbra 2023 mimoriadne brutálnym kombinovaným útokom teroristov Hamasu so zámerom cielene vyvraždiť čo najviac bezbranných civilistov a likvidovať ich osobný majetok na území Izraela.

Teroristom z Hamasu, podporovaným aj mnohými civlistami z Gazy, nestačilo len zabíjať. Dopustili sa nespočetných a často opakovaných znásilnení žien, odsekávali hlavy dospelým aj deťom, zaživa upiekli dieťa v rúre… a unášali nevinných! Z nich viac ako 100 je stále držaných v zajatí v Gaze.

Za pár hodín tohto jediného dňa prišlo o život takmer 1.200 obyvateľov Izraela, ale aj viacero cudzincov, pričom len v areáli hudobného festivalu “Nova” bolo bez milosti popravených okolo 350 prevažne mladých. Teroristi v koordinovanom útoku zničili 3.500 osobných vozidiel.

Po krátkej solidarite svet kritizuje Izrael za “neprimeraný” zásah v Gaze. Umiernený člen Izraelského kabinetu Benny Gantz to povedal jasne: “Hamas má na výber – môže sa vzdať, prepustiť rukojemníkov…” Kým Izrael oslobdzuje unesených, demilitarizuje Gazu a likviduje Hamas, ten opakuje, že genocídny útok zo 7. 10. zopakuje

Situácia v Gaze je dramatická. No nikto nevie povedať, ako sa humánnejšie brániť proti tak zákernému nepriateľovi, ktorý v nenávisti voči Izraelu obetuje aj svoje deti… John Spencer (Inštitút modernej vojny) z West Point tvrdí, že “Izrael zaviedol viac opatrení na predchádzanie civilným obetiam ako ktorýkoľvek iný národ v histórii”.

  1. Bol to Hamas a jeho odnože, ktoré od počiatku odmietajú uznať samotnú existenciu Izraela a jeho právo na život. Namiesto toho odštartovali ozbrojené útoky na židovský štát. Toto je pravý dôvod pre zavedenie blokády po roku 2006. Blokády, ktorá je ešte prísnejšia zo strany Egypta.
  1. Bol to Hamas, ktorý počas hororovej soboty 7. októbra uniesol takmer 240 civilistov, vrátane cudzincov, od detí po starcov! Toto bol pravý dôvod zastavenia dodávok energií z Izraela, ktoré Izrael neskôr obnovil, aj keď odvtedy Hamas prepustil len časť unesených, výmenou za odsúdených Palestínčanov z väzníc Izraela.
  1. Je to ideológia militantného islamu a džihádu, a nie Izrael, ktorá okupuje Gazu od roku 2006. Prečo musí svet prácne riešiť humanitárne koridory, keď v tom istom čase sú z Gazy aj teraz odpaľované rakety? Na dodávky rakiet Hamas, ktorý sa schováva v nekonečných tuneloch, kapacity má, a na potraviny pre ich deti už nie?

Sobota 7. októbra odhalila pravú tvár Hamasu a jemu podobných militantných organizácií. Hamasu nejde o „národno-oslobodzovací boj, ale o jasne genocídnu snahu zničiť Izrael ako taký.

Vyzývame Vás preto, aby ste pri svojom hlasovaní pozorne rozlišovali medzi agresorom, teda teroristickou organizáciou Hamas, a vládou demokratického Izraela, ktorej cieľom je obrana všetkých obyvateľov štátu Izrael.

S pozdravom!

Peter Švec, predseda ICEJ Slovensko

Peter Werner, prezident B´nai B´rith Tolerancia Bratislava

Miloš Žiak, čestný predseda Izraelskej obchodnej komory na Slovensku

Aliancia pre Izrael (API) je voľné združenie, otvorené organizáciám a osobnostiam, ktoré spája snaha podporiť aktivity vedúce k prehĺbeniu spojenectva Slovenska s Izraelom ako jedinou demokraciou na Blízkom východe. Jej činnosť vychádza z potreby jednoznačného vymedzenia sa voči snahám relativizovať holokaust, voči prejavom antisemitizmu a aktívne sa zasadzovať za právo Izraela chrániť sa pred terorom, delegitimizáciou a akýmkoľvek spochybňovaním jeho existencie. 

Zakladajúci členovia API sú slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ – International Christian Embassy Jerusalem), B´nai B´rith Tolerancia Bratislava a Izraelská obchodná komora na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *