Židovské rodiny z Etiópie sa po 20 rokoch konečne znovu objali

V decembri 2020 Izrael zahájil „Operáciu Skala Izraela“ s cieľom priviesť naspäť 2000 Židov, z približne 7500 etiópskych Židov, ktorí zostali v Etiópii a majú nárok na aliju (návrat židovského národa z diaspory do Izraela). 

Väčšina z nich čakala na stretnutie so svojimi rodinami v Izraeli až dve desaťročia a v úplnej chudobe. Pretrvávajúci strach z budúcnosti a odlúčenie od svojich blízkych si vyžiadali svoju daň. Patrí sem rodina Yaliganesh Addisovej, ktorá žije so svojím manželom a štyrmi deťmi v tranzitnom tábore v Gondare. 

Je to už 20 rokov, čo Yaliganesh naposledy videla svoju matku Nanu. V tom čase Nana a jej traja synovia opustili dedinu Gojam, presťahovali sa do Gondaru a požiadali o povolenie prisťahovať sa do Izraela. Nanine ďalšie štyri deti vrátane Yaliganesh zostali v Gojame a niektoré sa pripravovali na manželstvo. Po deviatich rokoch nekonečného čakania v Gondare dostala Nana povolenie na návrat do Izraela, aliju. „Boli sme tak šťastní,“ spomína si jej syn Kafale. 

Potom však prišli zlé správy: povolenie na presťahovanie dostali len matka a jej traja synovia. „Povedali nám: Teraz choďte a keď už budete v Izraeli, ostatní vás budú nasledovať,“ spomína Kafale. 

Dnes žije so svojou rodinou v Petah Tikvah v Izraeli. V nasledujúcich rokoch sa ďalší traja súrodenci mohli  v rámci alije presťahovať, ale nie spolu s Yaliganesh. „Pri odchode do Izraela som veľmi plakala a aj dnes, o 10 rokov neskôr, mi je stále do plaču. Nedokázala som sa s nimi ani rozlúčiť.“

Rozdelením veľmi trpí aj jej rodina. „Moja matka je úplne zničená“ hovorí Kafale. „Už 20 rokov je odlúčená od svojej dcéry a nikdy nevidela svoje 4 vnúčatá.“

Život v ústraní

Ako mladý muž sa Kafale snažil pomôcť Yaliganesh dostať sa do Izraela. Znova a znova si opakoval: „neboj sa, tvoja sestra nakoniec príde.“ Po vojenskej službe u výsadkárov IDF odcestoval Kafale do Gondaru, kde ním otriasli podmienky, ktorým čelila jeho sestra v tranzitnom tábore. Našiel ju v malom hlinenom príbytku bez elektriny a tečúcej vody – žila tak, ako väčšina Židov v Gondare. Jedlo si varia na otvorenom ohni. Susedia zdieľajú spoločné wc. Židovským rodinám sa za prenájom účtuje príliš veľa, hlavne ak majú deti. Yaliganesh si roky odkladala svojich pár vecí do kufrov – vždy pripravených na cestu do Izraela. 

Pre Židov v Gondare je ťažké nájsť si prácu, pretože zamestnávatelia nevedia, ako dlho tam budú. Takže žijú z mála peňazí, ktoré im poslali ich rodiny v Izraeli. Židovská agentúra sa snaží zmierniť ich utrpenie a poskytuje im lekársku starostlivosť. Existuje aj potravinový program pre tehotné ženy a podvýživené deti do päť rokov, ktorý ICEJ pomáha financovať.

Konečne doma

Vlani v novembri dostala Yaliganesh konečne povolenie na aliju. „Teším sa, že opäť uvidím svoju rodinu.“ Pripadá mi to ako sen,“ usmiala sa. Nadšená bola aj jej rodina v Izraeli. „Konečne nadišiel čas.“ Po 20 rokoch sĺz ju môžeme objať a nechať celú túto túžbu vypustiť, “povedal s úľavou Kafale. Čo je prvé, čo Yaliganesh urobí, keď konečne dorazí do Izraela? „Objímem svoju rodinu a budem ďakovať Bohu.“Koncom decembra 2020 Yaliganesh a jej rodina konečne pricestovali do Izraela. Po povinných 14 dňoch karantény mohla konečne objať svoju matku Nanu a svojich súrodencov! Takmer 1 600 etiópskych Židov prišlo do Izraela v priebehu posledných mesiacov v rámci „Operácie Skala Izraela“. ICEJ bola schopná sponzorovať lety alije pre viac ako 500 z nich. Pomôžte nám priviesť viac etiópskych Židov domov do Izraela!


zdroj: int.icej.org
preklad: Daja Feckaničová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *