ICEJ pomáha sponzorovať posledný etiópsky letecký most – fáza č. II

Autor: David Parsons, Viceprezident a hovorca ICEJ

Izrael v stredu (12. júla) oznámil ukončenie II. fázy leteckého presunu „Operácia Tzur Israel“, keď na letisku Ben-Gurion pristála skupina 130 etiópskych židovských prisťahovalcov v rámci letu alija, ktorý okrem iných darcov sponzorovalo aj Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem.

Letecký most „Rock of Israel“ sa prvýkrát uskutočnil v decembri 2020 a v dvoch fázach sa v rámci tejto operácie podarilo prepraviť viac ako 5 000 židovských prisťahovalcov z Etiópie, aby sa pripojili k svojim rodinám, ktoré sa už nachádzali v Izraeli. Druhá fáza leteckého presunu začala v júni 2022 a prepravila 3 113 etiópskych olim (nových prisťahovalcov), z ktorých mnohí nevideli svoje rodiny v Izraeli viac ako dve desaťročia.

Izraelská vláda obnovila historickú etiópsku aliju v roku 2015 a zaviazala sa presunúť do Izraela ďalších 9 000 členov historicky významnej etiópskej židovskej komunity. Od tohto rozhodnutia Židovská agentúra pre Izrael priviedla domov do zasľúbenej zeme celkovo 7 514 židovských prisťahovalcov z tejto východoafrickej krajiny, pričom ICEJ sponzorovala lety pre 3 225 z nich.

Operácia “Tzur Israel” bola spustená s cieľom urýchliť etiópsku aliju, keďže mnohé rodiny žili oddelene od svojich blízkych príbuzných, ktorí sa do Izraela dostali už v 80. rokoch minulého storočia.

V roku 2023 ICEJ v rámci tohto špeciálneho leteckého mosta doteraz sponzorovalo lety alija pre 375 etiópskych Židov.

„Ďakujeme kresťanskému veľvyslanectvu za to, že v posledných rokoch zohráva takú kľúčovú úlohu pri leteckom presune etiópskych Židov v rámci operácie „Tzur Israel“ a že patrí medzi sponzorov dnešného letu alija,“ hovorí Danielle Mor z JAFI.

Okrem toho, že sa chceli títo etiópski olimovia pripojiť k svojim rodinným príslušníkom, ktorí už žijú v Izraeli, predstavitelia JAFI sa postarali aj o to, aby väčšina prisťahovalcov, ktorí prišli tento týždeň pochádzala z  Gondaru, regiónu, ktorý bol v posledných mesiacoch sužovaný rozsiahlymi moslimskými nepokojmi.

Rodina prisťahovalcov, s ktorou sme sa tento týždeň stretli, si prešla dlhým a bolestivým odlúčením, rovnako ako mnohé ďalšie etiópske židovské rodiny v posledných desaťročiach. Ich malá dvojročná dcérka Miriam ma prvýkrát zaujala, keď som čakal na horúcej asfaltovej ploche pod schodíkmi lietadla. Pospávala v otcovom náručí, nepochybne vyčerpaná z dlhej cesty autobusom z Gondaru do Addis Abeby a následne zo štvorhodinového letu do Tel Avivu. Keď som jej však ponúkol izraelskú vlajku, jej tvár sa rozžiarila úsmevom a okamžite sme sa skamarátili.

Keď sme sa ocitli v uvítacom centre, kde vybavujú nových prisťahovalcov, rodina bola prvá, ktorú zavolali na stretnutie s úradníkom, aby vybavil ich imigračné dokumenty. Náhodou som stál vedľa dverí, keď vstupovali do kancelárie úradníka, a pocítil som, ako ma niekto ťahá za ruku.

Miriam sa na mňa pozerala s tým istým podmanivým úsmevom, šťastná, že ma opäť vidí.

Keď dokončili vybavovanie vstupných dokladov, cez prekladateľa som hovoril s otcom, Ajikom Tzerom. Mal len dvanásť rokov, keď jeho matka pred dvadsiatimi rokmi odišla z Gondaru do Izraela. Zostal tu s blízkymi príbuznými, ktorí všetci očakávali, že čoskoro sa vydajú na rovnakú cestu. Teraz však prichádzal do krajiny ako dospelý muž vo veku 32 rokov, s manželkou a malou dcérou v náručí a túžil konečne po toľkých rokoch opäť vidieť svoju matku.

„Neviem, či ma prišla na letisko privítať,“ povedal. „Moja mama má teraz 80 rokov a bola veľmi chorá a ja som nemal telefón, aby som si overil, či je tu.“

Tak ako mnohí ďalší členovia komunity, ktorí zostali v Etiópii, Ajik si mohol nájsť len dočasnú prácu, pretože nikto nechce zamestnať Židov, ktorí čakajú na presťahovanie do Izraela. Spýtal som sa ho, akú prácu by chcel, keď sa usadí v Izraeli, ale odpovedal, že zatiaľ sa sústreďuje na to, aby sa „viac zapojil do našej náboženskej komunity“.

Keď som sa opýtal, aké sú jeho nádeje pre dcéru Miriam, keď už dosiahli zasľúbenú zem, otec sklonil hlavu a začal plakať. Po niekoľkých minútach bolo jasné, že ho premohli emócie natoľko, že mi nemohol  odpovedať. Ponúkol som mu teda svoju vreckovku a ukončil rozhovor.

V tej chvíli však prišla Miriam a podala mi fľašu vody, ktorú som pred rozhovorom s jej otcom položil na neďaleký stôl. Bolo jasné, že toto malé etiópske dievčatko je veľmi bystré, pozorné, rozvážne a bude sa jej v novej vlasti dariť.

O hodinu neskôr sme sledovali, ako prichádza skupina nových etiópskych prisťahovalcov so svojou batožinou do  príletovej haly, kde ich už netrpezlivo čakali rodiny a priatelia s desiatkami rokov zadržiavaných sĺz a emócií. Keď boli Ajik s dcérou na dohľad, obkolesili ich desiatky príbuzných vrátane drahej osemdesiatročnej matky.

Rodina sa teraz usadí v absorpčnom centre, kde budú absolvovať hodiny hebrejčiny a judaizmu. Našťastie, vďaka toľkým príbuzným, ktorí si už zvykli na život v Izraeli, bude ich pristátie miernejšie ako u tých, ktorí prišli v rámci masových etiópskych leteckých transportov v 80. a 90. rokoch.

Medzitým je v Etiópii ešte mnoho takýchto židovských rodín, ktoré čakajú na opätovné stretnutie s príbuznými v Izraeli po rokoch odlúčenia. Keďže druhá fáza posledného etiópskeho leteckého mosta sa už skončila, izraelské orgány dúfajú, že čoskoro, možno ešte pred koncom leta, obnovia lety etiópskej alije.

Tento rok už ICEJ sponzoroval lety alija pre viac ako 1 000 židovských olimov z Etiópie, Ruska, Ukrajiny a pobaltských štátov.

Keď k tomu pripočítame našu podporu pre ďalších Židov, ktorí sa tento rok rozhodli odísť do Izraela, v roku 2023 sme už pomohli viac ako 4 000 Židom s alijou a mnohí ďalší ešte len prídu.

Zvážte, či sa chcete stať súčasťou tohto prorockého zhromažďovania židovského národa v krajine Izrael. V nasledujúcich mesiacoch sa ICEJ zapojí do rôznych aktivít súvisiacich s alijou v mnohých krajinách sveta. Preto nezabudnite prispieť na naliehavé úsilie ICEJ o aliju ešte dnes!

Darovať môžte tu: icej.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *