ICEJ sponzoruje kurzy zdravotníckeho výcviku

Od roku 1980, Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem ICEJ verne pomáha židovskému ľudu pri jeho návrate do Izraela a zakorenení do ich historickej domoviny podporou rôznych integračných iniciatív.

Často, keď stretávame olim (nových imigrantov), vidíme v ich srdciach spaľujúcu túžbu nielen založiť svoje osobné životy v Izraeli, ale aj byť prínosom krajine, ktorej sa teraz stali občanmi.

V reakcii na to, ICEJ aktívne podporuje rôzne programy, ktoré pomáhajú novým imigrantom aktualizovať svoje profesionálne vzdelanie alebo absolvovať výcvik, aby sa mohli uchádzať o pracovné príležitosti a plne rozvíjať svoje povolanie tu v Izraeli.

Jeden z takých programov poskytuje kurz zdravotníckeho výcviku pre lekárov z rusky hovoriacich krajín, ktorý im pomôže úspešne absolvovať recertifikačné skúšky, aby mohli v Izraeli vykonávať svoju profesiu. Tento kurz je obojstranne výhodný pre imigrantov aj pre Izrael, kde je veľký nedostatok kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov. Po úspešnom ukončení skúšok, títo prisťahovaní lekári podstúpia nemocničnú prax pod dohľadom izraelských lekárov, po ktorej sa stanú v Izraeli plne kvalifikovanými. 99% z nich kurz dokončí a dostane pomoc s nájdením zamestnania v nemocniciach po celej krajine.

Iľja a Oľga urobili aliju v minulom roku a vďaka sponzorstvu ICEJ sa zapísali do zdravotníckeho kurzu, aby pracovali na svojej certifikácii v Izraeli. Iľja vždy sníval, že urobí aliju a túžil pracovať ako lekár tu v Izraeli. Študoval odbor rodinného lekárstva a plánuje sa špecializovať na onkológiu. Jeho manželka Oľga je epidemiológ, hoci po príchode do Izraela sa rozhodla študovať novú oblasť medicíny, aby rozšírila svoje možnosti.

Program zahŕňa množstvo benefitov, akými sú poskytnutie ubytovania, štipendia na stravu a možnosti študovať aj bez toho, aby ihneď vedeli, kde budú pracovať. Toto Iľjovi a Oľge veľmi pomohlo, pretože im to dalo príležitosť sústrediť sa na štúdium.

„Toto je vysoko odborný kurz a naučili sme sa veľa nových informácií, čo bolo veľmi užitočné pre naše lekárske zamestnanie,“ povedal Iľja. Oľga vyzdvihla, akou veľkou inšpiráciou pre nich bolo to, že sa naučili o takých možnostiach liečby v Izraeli, ktoré neboli v nemocniciach, kde pracovali predtým.

„Ďakujeme vám za túto príležitosť a ďakujeme za váš záujem o tieto programy. Veľmi ďakujeme, že nám pomáhate,“ povedal s vďačnosťou Iľja.

Teraz sa chcú tu v Izraeli  usadiť a stať sa dobrými lekármi a občanmi. Snívajú o tom, že budú vedieť svojim deťom zabezpečiť lepšiu budúcnosť a viac príležitostí, ako mali predtým.

Dima spolu so svojou manželkou (tiež lekárkou) sa do Izraela presťahovali z malého mestečka. Dima študoval všeobecné lekárstvo a len pred mesiacom obaja skúškami úspešne ukončili kurz.

„Som veľmi prekvapený z daru, ktorým pre nás tento kurz bol,“ povedal. „Izraelské zdravotníctvo je jedno z najlepších na svete. Nikdy som nevidel nič lepšie a cítim, že toto je príležitosť k napredovaniu.”

Počas štúdia sa Dima spriatelil s mnohými ďalšími lekármi v programe. Na konci júla ich čakajú skúšky. Po ich ukončení sa presťahujú na rôzne miesta, kde absolvujú nemocničnú prax a vybudujú svoj nový život a zamestnanie v niektorom z izraelských miest.

„Chcel by som študovať kardiológiu a začať v Haife“, povedal Dima.

Nicole Yoder, viceprezidentka ICEJ pre Aid & Aliyah (Pomoc a aliju), sa nedávno stretla s niektorými účastníkmi kurzu, ktorých podporujeme a vysvetlila im, že naša finančná pomoc pre nich pochádza od kresťanov po celom svete, ktorí chcú žehnať ľudu Izraela praktickým spôsobom.

Emil, jeden z koordinátorov výcviku na to zareagoval: „Veľmi vám ďakujeme za vašu podporu a pomoc. Pracujem ako historik. Viem, že v minulosti bolo veľa ťažkých období medzi kresťanmi a Židmi.“

„To, čo vy a iné kresťanské organizácie robíte, je príležitosťou zmeniť zlú históriu, spojiť naše srdcia. Je to nádherné,“ dodal. „Mám nádej, že to bude pokračovať a budeme môcť ako bratia a sestry žiť v pokoji. Veľmi vám ďakujeme.“ 

Následne chceme aj my poďakovať vám – našim podporovateľom – za vaše štedré dávanie, ktoré búra stáročiami vybudované bariéry a buduje nové vzťahy medzi kresťanským svetom a židovským ľudom.

Humanitárne aktivity ICEJ môžete podporiť zaslaním finančného príspevku na účet SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB), variabilný symbol: 104.

Napísala: Anastasiya Gooding

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *