ICEJ VÍTA ĎALŠÍCH UKRAJINSKÝCH ŽIDOV, ZACHRAŇUJE ĎALŠÍCH PREŽIVŠÍCH HOLOKAUSTU

Od: David Parsons, viceprezident a hlavný hovorca ICEJ

Nakoľko súčasný prílev ukrajinských židovských utečencov uskutočňujúcich aliju stále pretrváva, tím ICEJ bol na letisku Ben-Gurion privítať posledný nami sponzorovaný let 97 nových prisťahovalcov, prichádzajúcich z rôznych miest na Ukrajine.  Let z Varšavy bol znova prevažne plný žien, detí a starších, keďže muži schopní boja zostávajú brániť krajinu. 

Od začiatku ruskej invázie viac ako 9,000 ukrajinských Židov požiadalo o presťahovanie do Izraela, a takmer 8,000 z nich už do Izraela aj pricestovalo. Do dnešného dňa ICEJ sponzorovala dočasné ubytovanie a aliju 620-tim z nových prisťahovalcov, v spolupráci so Židovskou agentúrou pre Izrael. 

Tento posledný let sponzorovaný ICEJ zahŕňal židovské rodiny prichádzajúce z miest Charkov, Mariupoľ, Kyjev, Odesa a mnohých ďalších miest na Ukrajine, v ktorých sa bojuje. 

Po tom, čo noví prisťahovalci minulú noc vystúpili z lietadla, tím ICEJ hovoril s niektorými ukrajinskými Židmi o ich neľahkej ceste do Izraela. Mama s dcérou nám rozpovedali, ako strávili niekoľko týždňov na úteku z Charkova, ťažko zasiahnutého mesta blízko hraníc s Ruskom. Na ich ceste do Poľska prešli cez celú krajinu peši, bez auta, hľadajúc útočisko v jednom meste za druhým. Boli šťastné, že sú konečne v Izraeli, kde by mali začať v prijímacom centre, v hoteli v Rishon LeZion, a časom by sa usadili v meste Netanya.

Počas rozdávania darčekových balíčkov ukrajinským židovským prisťahovalcom v prijímacom centre na severe Izraela, naša viceprezidentka pre pomoc a aliju Nicole Yoder spomína, ako jej jeden z nových prichádzajúcich povedal: „Pravdepodobne neexistuje žiadne iné miesto na svete, kde by sme mohli odísť, a zároveň zakúsiť pocit rodiny. Na letisku nás ľudia vítali s vlajkami hovoriacimi ´Vitajte doma!´ A my sme sa naozaj cítili ako doma.“ 

Vo štvrtok sa zároveň náš izraelský partner Shimon Sabag z Yad Ezer L’Haver (izraelská charitatívna organizácia) zúčastnil týždenného webinára ICEJ, aby s nami zdieľal informácie z prvej ruky, čo sa týka nášho spoločného úsilia zachrániť preživších holokaustu z bojov na Ukrajine. 

Niekoľko týždňov pred vojnou bol Shimon na Ukrajine, kde organizoval založenie hospicu, ktorý mal slúžiť starnúcim preživším holokaustu. Keď sa začala vojna, mal teda už v krajine tím, ktorý rýchlo zmenil svoju činnosť na zachraňovanie starších Židov z najviac zasiahnutých oblastí. ICEJ súhlasilo s podporou tohto úsilia a v posledných týždňoch sme boli svedkami dosiahnutia úžasných vecí. Kým väčšina ľudí sa snažila z oblasti bojov utiecť, tento záchranný tím išiel odvážne do niektorých z najnebezpečnejších zón v snahe zachrániť preživších holokaust a ich rodiny.

„V televízii to do podrobností neuvidíte, ale mnohé z týchto miest sú úplne odrovnané,“ povedal Shimon na našom webinári. „Keď sme prišli do mesta Mariupoľ, nebola tam voda, elektrina, kúrenie, bolo mínus 4°C, a videli sme davy ľudí, ktorí sa triasli od zimy. Ale keď sa nám podarilo nájsť preživších holokaustu, bol to neuveriteľný pocit. Spolupracujem s ICEJ 13 rokov a robíte skvelú prácu. A nepochybujte o tom, že sme týchto ľudí spoločne zachránili pred istou smrťou.“

„Boli sme mnohokrát pod paľbou,“ dodáva. „Niektoré rakety dopadli 200 metrov od nás. Ale napriek nášmu strachu, necúvli sme a cítili sme, ako nás Boh ochraňuje.

Pri jednej záchrannej misii sa tím dostal do prístavného mesta Cherson a vyviedol von niekoľko preživších holokaustu len tri hodiny predtým, ako ruské sily obsadili most, ktorým sa bolo možné dostať do mesta i uniknúť z neho.   

Z Kyjeva tiež zachránili 91-ročnú preživšiu holokaust s vážnou diagnózou srdca a doviezli ju do izraelskej poľnej nemocnice pri Ľvove, kde ju dokázali správne diagnostikovať a zachrániť jej život.  

„Preniesli sme cez poľskú hranicu toľko ľudí, že nás už pohraničné stráže dobre poznali,“ povedal Shimon. „Povedali nám, že by sme mali trochu spomaliť.“ 

Dodal, že na Ukrajine je jeho záchranný tím známy ako „Jednotka bláznov.“ Ich odvaha zaujala aj izraelské a svetové médiá. Reuters, BBC, Yediot Ahronot, Maariv, Israel Hayom, Israel TV kanál 12 a Israel TV kanál 13 sú všetky plné ich príbehov. Ale Shimon cíti, že majú špeciálne poslanie pomôcť preživším holokaustu, ktorí už zažili dosť vojny a utrpenia vo svojich životoch. A podporovať ich úsilie je pre nás výsadou i povinnosťou. 

Naša spoločná snaha zachránila zatiaľ 60 preživších holokaust z nebezpečných oblastí Ukrajiny a priviedla ich do bezpečia v susedných krajinách, odkiaľ mnohí z nich pokračovali ďalej do Izraela, spolu s ďalšími členmi ich rodín. Viacerí z týchto preživších holokaustu sú zdravotne postihnutí a imobilní, a na ich prepravu boli potrebné vozíčky, dokonca i nosidlá. ICEJ takto zasponzorovalo aj náklady potrebné na špeciálnu sanitku, potrebnú k preprave tých najslabších. 

Pridajte sa k nášmu úsiliu pomôcť pri obrovskej vlne núdzovej alije z Ukrajiny. Môžete nám pomôcť priviesť ďalších Židov z bojujúcej Ukrajiny bezpečne domov do Izraela. Môžete nám pomôcť zachrániť ďalších preživších holokaust uväznených v tejto brutálnej vojne. Urgentne potrebujú vašu pomoc. Darujte svoj dar dnes!

Darujte priamo cez darovaciu stránku 

https://icej.darujme.sk/utek-do-bezpecia/

Alebo na 

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

variabilný symbol: 114 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *