Izrael oslavuje 73 rokov

“Máme teraz možnosť, o ktorej sme si ani len netrúfali snívať v najväčších fantáziách. Toto je viac ako len štát a nezávislosť, toto je založenie slobodného domova.” 

David ben Gurion

Dnes, podľa hebrejského kalendára, ktorý sa líši od našeho gregoriánskeho, oslavujú v Izraeli jedinečný a pamätný deň vyhlásenia svojej nezávislosti v roku 1948, hebr. Jom ha’atzmaut. Len tri roky po holokauste. V tento deň sa Izrael ako národ doslova znovuzrodil vo svojej dávnej vlasti, z ktorej bol násilne vyhnaný a rozptýlený do celého sveta.

Krajina dlhé storočia ležala ladom, neobrábaná a vojnami spustošená. I tak bola stále ich vytúženým domovom, do ktorého sa po dvoch tisícročiach vrátili a slobodne tam už 73 rokov žijú.

Nedostatok vody v regióne, minimum nerastných surovín, náročné klimatické podmienky a neustály tlak arabsko-izraelského konfliktu sa stali surovinami pre vynálezy a vynaliezavosť, vďaka ktorým sa Izrael stal vyspelým, prosperujúcim štátom a svetovou špičkou v technológiách. Jedným príkladom za všetky sú produkty budúcnosti – technológia odsolovania morskej vody a Watergen – filter, ktorý získava vodu priamo zo vzduchu.

Novovzniknutý štát Izrael, útočisko a domov židovského národa, sa tak pre celý svet stáva inšpiráciou, ktorá ukazuje, že náročné okolnosti nie sú dôvodom na zúfalstvo. Môžu v nás prebudiť schopnosti, ktoré by sme inak nezískali. Schopnosť prežiť.

Karin Miháľová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *