Nenávisť v žiadnej podobe nesmie mať miesto na Slovensku

Tlačová správa, Bratislava, 16. októbra 2022

Nás členov a priaznivcov slovenskej pobočky Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ Slovensko) hlboko zasiahol ničím neospravedlniteľný vražedný teroristický čin zo stredy 12. októbra 2022 na Zámockej ulici v Bratislave. 

Odsudzujeme tak samotnú vraždu, výsledkom ktorej sú zbytočne vyhasnuté životy dvoch mladých mužov hlásiacich sa ku komunite LGBTI, ako aj motiváciu vraha sformulovanú vo viac ako 60-stranovom manifeste namierenom prevažne voči Židom.

Vo zverejnenom texte sa páchateľ, okrem iného, otvorene hlási k teórii rasovej neznášanlivosti a uplatňovaniu princípov kolektívnej viny. Hlásil sa teda k niečomu, čo prinieslo doteraz najväčšie hrôzy ľudstva vôbec a to v období pred a predovšetkým počas II. svetovej vojny. 

Vyzývame vládu SR a príslušné inštitúcie, medzi nimi obzvlášť cirkvi pôsobiace na Slovensku, aby sa so všetkou váhou venovali prevencii proti nezmyselnému antisemitizmu a prejavom nenávisti vôbec. Prevencii postavenej na hodnotách desiatich prikázaní Biblie a základných princípov humanizmu a ľudskosti. 

Slovensko si aj po tomto desivom čine musí zachovať charakter slobodnej a demokratickej krajiny. Má byť miestom, kde tak sloboda vyjadrovania a vyznania, ako aj odborná diskusia na všetky relevantné témy má svoje pevné miesto, vrátane pravidiel slušnosti a vzájomného rešpektu. 

Zároveň má byť štátnym útvarom, kde budú príslušné orgány vybavené právomocami a kapacitami potrebnými na preventívne odhaľovanie a odvážne potlačenie každého prejavu nenávisti. Spoločným cieľom nás všetkých musí byť, aby sa menšiny na Slovensku cítili prijaté a žili tu v bezpečí.

ICEJ Slovensko,

Zdenka Dubanová, podpredsedníčka ICEJ Slovensko

Karin Miháľová, tajomnéčka, mihalova.karin@icej.sk, 0940601450 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *