ÚTECHA V TEMNÝCH ČASOCH VOJNY

Od: Corrie van Maanen, zdravotná sestra

Radosť Sviatku stánkov, oslavovaného kresťanmi z celého sveta, vystriedal šok. Zrazu tu boli sirény, bežanie do úkrytov a uvedomenie si hrôz, ktoré sa stali 7. októbra. Od radosti sme prešli k slzám.

House destroyed during Rocket and Hamas attack

ICEJ Homecare začalo okamžite kontaktovať tých, o ktorých sa staráme. Čo by sme pre nich mohli urobiť? Aké boli ich potreby? Každý z nich reagoval rôzne. Niektorí boli v úplnom šoku, iní premožení strachom, depresiou alebo hnevom. Slobodné matky sa stali ešte viac úzkostlivými, čo sa týka ich detí. Preživší holokaustu sa obávali príchodu hladu, a zároveň im desivé fotografie Židov trpiacich v rukách teroristov oživili spomienky na ich vlastné prežité hrôzy.

Jedna staršia pani žije sama a ešte stále sa zotavuje po operácii. Sľúbila som jej návštevu každý týždeň, a tá sa čoskoro stala najdôležitejším momentom jej týždňa. Uvarí polievku, aby sme mohli jesť spolu. Kým jeme, plače. V minulosti prežila mnoho ťažkých chvíľ v Rusku a bojí sa vojny spôsobom, ktorý ja môžem iba ťažko pochopiť.  

Keď som navštívila Tatianu v jej spálni, úzkostlivo sa ma spýtala: „Mohla by si mi kúpiť nejaké lieky na ukľudnenie?“

Poznám ju dobre, lieky som už kúpila. ICEJ Homecare pred rokmi opatrovalo jej otca a tiež ju počas dlhotrvajúcej choroby. Rovnako sme sa starali o jej manžela, až kým pred pár rokmi nezomrel. Táto pani stratila mnoho blízkych v krutostiach 2. svetovej vojny. Sedela som vedľa nej, načúvajúc jej chvejúcemu sa hlasu. Spýtala som sa jej, čo počas dňa robila.  

“Počúvam celý deň správy z IzraeIa v ruštine,” odpovedala. “Bojím sa vyjsť von z domu.” 

Potom som jej ukázala môj „liek“ – maličkú Knihu žalmov v ruštine. Začali sme čítať spolu. Pomaličky sa ukľudnila. Po niekoľkých žalmoch na mňa pozrela a povedala: “Máš pravdu. Nemala by som počúvať toľko správ. Toto sú slová, ktoré mi dávajú pokoj, ktorý potrebujem.” 

Navštívila som tiež staršiu pani, ktorá žije na juhu, nemá rodinu a len malú skupinku tých, ktorí ju podporujú. Jej zdravie nie je najlepšie a každodenný život je už pre ňu výzva. Keď som prišla, bola veľmi rozrušená vojnou. Kým som jej pomohla vyriešiť niektoré menšie nepríjemnosti, ukľudnila sa. Po chvíli sme mohli prebrať jej obavy. Zisťovala som, či má doma dostatok liekov, jedla a vody. Má niekoho nablízku, koho môže kontaktovať? Stále sa modlí a verí, že Boh Izraela je s ňou? Oči jej zasvietili.

“Áno, modlím sa cez deň i v noci.” 

Pili sme čaj a rozprávali sa o mnohých veciach. Keď som sa postavila na odchod, povedala: “Dnes ráno mi zo srdca spadol kameň.” 

V Jeruzaleme pravidelne navštevujem židovský pár, ktorý prežil 2.svetovú vojnu v gete. Minulý rok unikli strašnej bitke o Mariupoľ na Ukrajine, utekajúc z domova, keď rakety dopadali na ich obytný dom. Ako 80-roční museli zliezť rebríkom z druhého poschodia. Po dlhej trojtýždňovej nebezpečnej ceste vykonali aliju do Izraela cez Maďarsko, spolu s dvomi dcérami. Na Ukrajine zanechali zaťa a vnuka. Stratili všetky svoje cenné veci.

Keď som ich nedávno navštívila, zdvihla tri prsty, hovoriac: “Toto je naša tretia vojna, ale tentoraz už nemáme kam odísť.” Napriek všetkému, stále nachádzali silu a nádej v Bohu Izraela.

Počas Sviatku stánkov obdržalo ICEJ Homecare mnoho požehnania v podobe darčekových balíkov zo zahraničia pre Izraelčanov v núdzi. Skupina fínskych veriacich priniesla balíky s posteľným prádlom, uterákmi a mnohými ručne pletenými ponožkami. Nevedela som, aké sú tieto balíky cenné až do momentu, keď som ich priniesla do kibucu blízko Jeruzalema, kde je ubytovaných 150 traumatizovaných Izraelčanov, evakuovaných z okolia Gazy. Presne to potrebovali a prijali balíky s veľkou vďačnosťou.

Izraelčania sa v tejto vojne spojili, aby si navzájom pomohli mnohými spôsobmi. ICEJ Homecare tiež pomáha. Sedíme s ľuďmi, načúvame ich obavám a povzbudzujeme ich v dôvere Bohu. Nakupujeme potraviny, pomáhame s hygienickými potrebami a zdieľame polievku a čaj. Niekedy cítime, že naše ruky sú príliš krátke na to, aby sme pomohli všetkým, ale snažíme sa priniesť zmenu tam, kde môžeme, lebo Jeho láska je nekončiacim zdrojom.

Podporte prosím ICEJ darovaním Vášho najlepšieho daru dnes na číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB), var. symbol 104.

Ďakujeme!

zdroj: icej.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *