Vaše dary pomáhajú

Po 7. októbri, keď masaker Hamasu úplne zmenil život celého Izraela, sa v Českej republike aj Slovenskej republike zdvihla vlna solidarity. Všetky dary idú na obnovu zničeného kibucu Be’eri. V tejto dedine bolo zabitých 90 ľudí vrátane detí a 30 ďalších odvlečených do zajatia.

V prvej fáze sme spolu s českou a slovenskou pobočkou Židovského národného fondu (ŽNF-KKL) vyzbierali peniaze na nákup novej vojenskej sanitky. ICEJ Česká republika venovalo polovicu z celkovej sumy, 89 000 dolárov. Sanitka je už v prevádzke a nesie ďakovné listy v češtine, hebrejčine a angličtine. Všetkým darcom zo srdca ďakujeme za ich mimoriadnu štedrosť.

Ďalší krok: mobilná škôlka

Samozrejme, potreba pomoci je stále veľká, preto zbierka pokračuje. Najdôležitejšie je v týchto dňoch pomôcť rodinám: obyvatelia sa ešte dlho nebudú môcť vrátiť do svojich domovov, žijú v provizórnych podmienkach a ani nevedia, ako dlho bude táto situácia trvať. Zatiaľ bol celý kibuc presťahovaný do hotela David pri Mŕtvom mori a očakáva sa, že v lete sa na rok presťahujú do kibucu Chacerim, ktorý je bližšie k ich pôvodnému domovu. Zatiaľ sa nedá odhadnúť, kedy sa budú môcť vrátiť domov.

Začiatkom decembra som mal možnosť stretnúť sa s Debrou Londonovou, ktorá má na starosti komunikáciu so záujemcami o pomoc kibucu Be’eri. Nadviazali sme osobný kontakt, aby sme mali informácie priamo od zdroja o tom, čo je v danom čase najpotrebnejšie.

Jednou z kľúčových oblastí je starostlivosť o deti. V čase mieru žilo v kibuci 335 detí školského veku vo veku od 6 do 18 rokov, o ktoré sa staralo 70 učiteľov a vychovávateľov. Okrem vyučovania kibuc poskytoval množstvo mimoškolských aktivít pre všetky vekové skupiny. Deti teraz navštevujú školu v Ein Gedi a očakáva sa, že v Hacerime strávia celý nasledujúci školský rok. Zostáva však postarať sa o mimoškolské aktivity a tiež o predškolské deti.

Práve pre tieto účely sa našlo riešenie, s ktorým teraz pomôžeme: kibuc zakúpi mobilné domčeky, ktoré budú slúžiť ako priestory pre rôzne krúžky pre žiakov od prvej do šiestej triedy, prípadne aj pre predškolákov. Každá bunka bude vybavená stolmi, stoličkami a pohovkami, projektorom a plátnom, chladničkou a kuchynkou. Cieľom je vytvoriť pocit domova a návrat k normálnemu životu, hoci v provizórnych podmienkach. Tieto mobilné domy môžu potom spolu s kibucom cestovať na iné miesta, kam budú obyvatelia premiestnení.

Zaviazali sme sa zaplatiť kúpu jedného takéhoto mobilného vzdelávacieho centra. Jeho cena je 32 000 USD a náklady na vybavenie sú 8 000 USD. Naším cieľom je teda vyzbierať 40 000 USD.

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

variabilný symbol: 104 

Ďakujeme! Mojmír Kallus, viceprezident ICEJ

Na fotografii: Mojmír Kallus s Debrou Londonovou v hoteli David v Ein Bokek. „Kibuc Be’eri – Hotel David pri Mŕtvom mori vás objíma.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *