Vedeli ste, že istému botanikovi sa podarilo vypestovať sedem datľových paliem z kôstok starých 2000 rokov?

Ide o vôbec najstaršie semienka na svete, ktoré sa podarilo priviesť k vyklíčeniu! (Pšenica z hrobov faraónov síce napučala, ale rastliny žili len krátko. Jediný známy úspešný pokus v histórii okrem siedmich datľových paliem, bol čínsky lotos. Semienka boli však v porovnaní s datľovými omnoho mladšie – mali „iba“ 1200 rokov.)

2000 rokov staré semienka datľových paliem sa našli v Júdskej púšti neďaleko Jeruzalema. Spomedzi stoviek semien, nájdených v jaskyniach a v starovekom paláci kráľa Herodesa, vyklíčilo práve tých sedem, z ktorých sa Sarah Sallon a jej tímu z centra Louis L Borick Natural Medicine Research Center v Jeruzaleme podarilo vypestovať stromy! 
Lahodná chuť, veľkosť, liečivé účinky, dobrá skladovateľnosť preslávili júdske palmy.

Posledné zvyšky pôvodných datľovníkových hájov však zanikli v 19. storočí. Palmy, ktoré sa na území Izraela pestujú dnes, nie sú potomkami pôvodného druhu júdskej datľovej palmy, sú to dovezené druhy.Aj preto sú vypestované datľové palmy zo semienok starých 2000 rokov také vzácne. Ako ľud osídľuje zem, tak sa obnovuje aj významná časť pôvodnej flóry…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *