Začal ďalší ročník Pochodu Vrba-Wetzler Memoriál

Osvienčim, Poľsko, 17. júla 2023

V pondelok v dopoludňajších hodinách vykročila z priestorov smutne známeho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime 30 ľudí na ďalší, už ôsmy ročník pochodu Vrba-Wetzler Memoriál. Je to prvý rok po COVID-e kedy sa organizátori vracajú k pôvodnému formátu dvoch letných pochodov, pričom druhý tohtoročný pochod začne v pondelok 7. augusta 2023. 

Pochod kopíruje zhruba 130 km dlhú trasu dvoch slovenských židov Rudolfa Vrbu (Waltera Rosenberga) a Alfreda Wetzlera, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli z koncentračného tábora na Slovensko, do obce Skalité. Neskôr pokračovali vlakom do Žiliny. 

Účastníci pochodu putujú od pondelka z väčšej časti po území Poľska smerom k hranici so Slovenskom. Trasa pochodu sa opiera o opisy úteku v dvoch knihách samostatne publikovaných Wetzlerom a Vrbom. Vo štvrtok 20. júla v odpočinkový deň v obci Milowka, kde bude hosťom večernej odbornej prednášky sociológ Michal Vašečka. 

V sobotu 22. júla o 9h00 sa účastníci presunú na poľsko-slovenskú hranicu v Zwardoni, kde sa uskutoční spoločné stretnutie pri pamätníku pochodu, vytvorenom slovenským sochárom Ferom Guldanon, ktorý tam pamätník osobne osadil pri prvom pochode v roku 2014.

Posledný úsek na slovenskej strane účastníci absolvujú prevažne vlakom, rovnako ako vtedy hrdinovia na úteku. Po príchode do Žiliny sa všetci stretnú v Pamätnej izbe Wetzlera a Vrbu, kde bola spísaná ich Správa. Vo večerných hodinách sa v Neologickej synagóge v Žiline uskutoční stretnutie pre verejnosť, na ktorom budú mať účastníci možnosť reflektovať svoje zážitky z pochodu, a kde bude odovzdaná plaketa VWM. Súčasťou večera bude komorný koncert k Vrba-Wetzler Memoriálu 2022: Duo ARTE PRO ARTE – Peter Javorka a A,ndrej Gál.

Podujatie od roku 2014 organizuje česká a slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ) v spolupráci s iniciátorom projektu Fedorom Gálom. Po tom, čo organizátori osadili prvé informačné tabule v roku 2021 na slovenskej strane, ambíciou je postupne budovať na stálo označenú trasu v štýle náučného chodníka v digitálnej aj fyzickej podobe aj na poľskej strane.  

Program v sobotu 22. júla:

09.00–09.30

Zastávka na „zelenej“ hranici medzi obcami Skalité a Zwardoń pri pamätníku Fera Guldana. 

11.30–12.15 

Stretnutie so starostom obce Skalité na obecnom úrade obce.

12.30–12.45

Zastávka na cintoríne pri hrobe Ondreja Čaneckého, ktorý aj s rodinou utečencom nezištne pomáhal. 

13.06–14.07

Cesta vlakom do Žiliny.

Program v Žiline: 

15.00–15.30 

Návšteva Pamätnej izby (Hollého ul. č. 9), kde Wetzler a Vrba spísali tzv. Správu. 

18.00–19.30 

Oficiálny program v Novej synagóge:

• svedectvá účastníkov pochodu

• spoločná diskusia 

• oficiálne ukončenie pochod

20.00–21.30

Komorný koncert k Vrba-Wetzler Memorial ´23 – Nová synagóga, hlavný vchod 

z ulice J. M. Hurbana (organizuje Stanica-Zariečie)

Duo ARTE PRO ARTE – Peter Javorka (klavír) a Andrej Gál (violončelo)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *