Vedeli ste, že v Izraeli je vysadený les na počesť T. G. Masaryka?

Masarykov les, ktorý sa nachádza v údolí Jezreel na severe Izraela, bol založený v roku 1930 na základe zbierky organizovanej Československým výborom KKL – JNF. Za prostriedky, ktoré boli vtedy vybrané, bola zakúpená pôda a na nej vysadených 13 000 sadeníc lesa, ktorý bol venovaný prezidentovi Masarykovi k jeho osemdesiatym narodeninám. Slávnosti sa vtedy zúčastnil nie len Československý konzul, ale aj popredné osobnosti vtedajšej Britskej mandátnej Palestíny. 

Masaryk forest Israel KKL
Masarykov les v údolí Jezreel v Izraeli.

Masarykov les je dnes živý dar prezidentovi Masarykovi ako symbolické gesto vďaky za jeho zásluhy v boji proti antisemitizmu. Na počesť Tomáša Garique Masaryka, prvého československého prezidenta vysadili občania Československa (nie len Židia) jeden z prvých lesov, ktorý bol pomenovaný po štátnikovi. Les z olivovníkov, sosien, a cypruštekov bol vysadený neďaleko kibucov Sarid (založeného emigrantami z Československa a východnej Európy). Slávnostná ceremónia sa odohrala v apríli 1930 za účasti československého generálneho konzula a predstaviteľa Jišuvu (reprezentanta židovského obyvateľstva v Britskej správe), Menachema Usiškina (1863 – 1941), ktorý v tej dobe viedol KKL – JNF. T.G. Masaryk veril v slobodu a v právo na sebaurčenie židovského národa a zdieľal víziu sionistického hnutia. 

Masarykov les nadväzuje na väčší Balfourov les, ktorý je na južných svahoch Nazaretských vrchov, blízko kibucu Sarid, severne od Genigar. 

Zdroj: cspi.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *