AKTUÁLNE SPRÁVY Z DOMOVA PRE PREŽIVŠÍCH V HAIFE

Yudit Setz

21. február 2022

Domov ICEJ v Haife je pre preživších príjemným prostredím, kde môžu stráviť zostávajúce roky života v dôstojnosti a pohodlí, pričom o všetky ich potreby sa stará milujúci personál vrátane nášho oddaného tímu kresťanských dobrovoľníkov.

Prinášame vám najnovšie správy z jedinečného Domova organizácie ICEJ pre preživších v Haife, kde náš tím kresťanských dobrovoľníkov pomáha starať sa o desiatky Židov, ktorí prežili Šoa.

Po krátkom návrate k „normálnemu“ životu a užívaniu si vzájomnej spoločnosti, museli obyvatelia nášho Domova v Haife nedávno opäť začať konzumovať jedlo vo svojich izbách kvôli vrcholiacej vlne Omicron. Dvaja obyvatelia Domova a niekoľko zamestnancov bolo tiež pozitívne testovaných. Našťastie sa už všetci úplne uzdravili!

Pre mnohých ľudí v Domove v Haife je strach z ochorenia na koronavírus ešte horší ako samotná choroba. Mnohí ich priatelia a rodinní príslušníci sa nakazili COVIDom, a tak sa boja, že tiež ochorejú. Navyše, rovnako ťažko znášajú aj izoláciu, ktorú zažívajú, keďže väčšinou opäť uviazli doma.

„Rozprávam sa len so svojou opatrovateľkou a takmer som zabudla hovoriť. Môžete ma, prosím, navštevovať častejšie?“ prosila Rivka.

Náš tím kresťanských dobrovoľníkov robí všetko pre to, aby im v týchto ťažkých chvíľach pomohol. Navštevujeme ich v bytoch, pomáhame im objednať sa k lekárovi a zubárovi a chodíme s nimi na prechádzky. Keďže v Izraeli je veľmi studená a vlhká zima, zdráhajú sa vyraziť na prechádzku von. Birgit, naša fyzioterapeutka, sa však snaží, aby sa hýbali čo najviac. Niektorí obyvatelia radi cvičia gymnastiku v malých skupinkách a Will Setz sa občas zastaví so svojou gitarou, aby priniesol trochu hudby a radosti!

Namiesto spoločných osláv narodenín v jedálni teraz chodíme za obyvateľmi, prinášame im tortu a chvíle radosti prostredníctvom hudby. Yaacov, dlhoročný obyvateľ domova, práve oslávil 98. narodeniny, zatiaľ čo Lydia dovŕšila 84 rokov.

Yehudu, staršieho marockého Žida, ktorý prežil Holokaust, nedávno odporučili do nášho domova ľudia, ktorí vedeli o našej starostlivej komunite, ktorá sa venuje preživším. Yehudov život nebol jednoduchý po tom, čo v mladosti v dôsledku choroby ohluchol. Dlhé roky žil prevažne na ulici, svoj skromný majetok mal napchatý v igelitových taškách v nákupnom vozíku.

Yehudu sme dočasne ubytovali, aby sme zistili, či je pre neho Domov vhodným miestom. Náš sociálny pracovník Fadi sa snaží získať viac informácií o Yehudovi, kým sa rozhodne, kde je to pre neho najlepšie. Medzitým náš tím dobrovoľníkov ICEJ pomohol Yehudovi vyzdobiť si izbu a premeniť ju na domov. Niekoľkokrát to Yehuda emocionálne nezvládol pod návalom lásky a starostlivosti, ktorá sa mu dostávala.

Podľa správy izraelskej vlády zverejnenej v januári žije v súčasnosti najviac preživších Šoa na svete v Izraeli, a to približne 165 800. Viac ako 90 % týchto ľudí má viac ako 80 rokov. Stále je medzi nami 950 preživších, ktorí majú viac ako 100 rokov.

Až 25 % z nich žije v súčasnosti v chudobe a 30 % žije osamelo.

Staňte sa nástrojom lásky a požehnania a podporte Haifa home. 

variabilný symbol: 42432 

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

Ďakujeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *