Alija pokračuje aj počas vojny v Gaze

Autor: Howard Flower, riaditeľ ICEJ Aliyah

Alija do Izraela pokračuje aj napriek intenzívnej vojne s Hamasom v Gaze a tempo by sa mohlo ešte zvýšiť vzhľadom na súčasnú vlnu antisemitizmu, ktorá sa šíri po celom svete, čoho dôkazom bol aj pogrom v ruskom Dagestane minulú nedeľu.

Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem v najbližších týždňoch podporí lety alija pre 111 mladých Židov vo veku 14 až 18 rokov, ktorí sa prisťahujú z bývalých sovietskych republík. Po ukončení študijného programu sa budú môcť stať izraelskými občanmi a slúžiť v IDF na obranu svojej novej vlasti. ICEJ tiež pracuje na mieste v tých istých bývalých sovietskych krajinách, aby im pomohla s prípravou na aliju, logistikou a letiskovou dopravou.

Medzitým ICEJ sponzoruje aj lety pre 61 etiópskych Židov, ktorí pricestujú hneď, ako dostanú v Addis Abebe svoje výstupné dokumenty.

Aliyah youth

Tento rok ICEJ doposiaľ pomohol viac ako 5 000 židovským prisťahovalcom v rôznych fázach ich cesty domov do Izraela, ako aj pri riešení okamžitých integračných potrieb. Patrí sem aj sponzorovanie letov domov pre viac ako 1 300 z týchto olim (novoprichádzajúcich). Očakáva sa, že celosvetová alija tento rok prekročí 50 000 Židov – počet, ktorý nebol zaznamenaný od 90. rokov minulého storočia po rozpade Sovietskeho zväzu.

Tieto čísla nezahŕňajú takmer 300 000 izraelských občanov žijúcich v zahraničí, ktorí sa ponáhľali domov, aby bránili vlasť svojich predkov. Keďže väčšina letov do Izraela a z Izraela bola zrušená kvôli raketovým útokom Hamasu z Gazy, EL AL a ďalšie izraelské letecké spoločnosti stále prevádzkujú lety z letiska Ben-Gurion a prichádzajúce lety sú plné zmesi navrátilcov a nových prisťahovalcov. Niektoré izraelské lietadlá pridali dodatočné sedadlá, aby vyhoveli zvýšenému dopytu, a izraelskí piloti dokonca umožnili niektorým ľuďom sedieť na podlahe v kuchynke alebo v kokpite.

Napriek zúriacej vojne prichádza z USA, Francúzska a republík bývalého Sovietskeho zväzu značný počet židovských prisťahovalcov a kresťanské veľvyslanectvo je súčasťou tejto vlasteneckej vlny alija.

Vojny v Izraeli alebo islamistické teroristické útoky proti Židom a „neveriacim“ po celom svete často viedli k vzbudzujúcim vlnám Aliyah, ktoré posilnili Izrael. Napríklad prekvapivo rýchle víťazstvo Izraela v šesťdňovej vojne v roku 1967 vzbudilo u Židov na celom svete pocit hrdosti a dôvery vo svoju národnú vlasť a inšpirovalo prudký nárast alije, ktorý trval až do 70. rokov 20. storočia.

Po teroristických útokoch z 11. septembra nasledoval veľký nárast alija z USA a počas týchto rokov sa ICEJ zapojil do akcie, aby pomohol mnohým z týchto olim.

Rozšírený antisemitizmus v celej Európe počas druhej palestínskej intifády (2000-2005) a neskôr počas raketových vojen v Gaze v rokoch 2009 a 2014 tiež podnietil desiatky francúzskych Židov k návratu domov do Izraela.

V roku 2013 vyvolal ďalšiu aliju bombový útok na bostonskom maratóne, ktorý spáchali dvaja moslimskí bratia z Čečenska na juhu Ruska, regiónu s miliónmi moslimov, ktorý je už desaťročia ohniskom antisemitizmu.

Nenávisť voči Židom v regióne Kaukazu opäť prepukla minulú nedeľu v reakcii na niekoľkodňové palestínske výzvy k násiliu voči Židom na populárnom kanáli Telegram. Rozzúrený dav moslimských mladíkov a žien v Dagestane prehľadal hotel a hľadal Židov a Izraelčanov a potom lynčujúci dav vtrhol na dve letiská a hľadal Izraelčanov a Židov prichádzajúcich pravidelným letom z Tel Avivu. Rýchla reakcia miestnych orgánov zachránila Židov pred istou ujmou, ale mnoho moslimských výtržníkov a policajtov bolo zranených. Mnohí členovia židovskej komunity, ktorí ešte zostali v Rusku, budú po tomto desivom incidente nepochybne zvažovať presťahovanie do Izraela.

Keďže desaťtisíce prevažne moslimských utečencov z Blízkeho východu teraz pochodujú ulicami európskych miest a ostro žiadajú zánik Izraela (“From the river to the sea, Palestine shall be free” – „Od rieky po more, Palestína bude slobodná“), židovské komunity musia zvýšiť ochranu okolia synagóg a je veľmi pravdepodobné, že čoskoro budeme svedkami ďalšej vlny alije z Francúzska a iných častí západnej Európy. Izrael totiž len pred dvomi týždňami privítal 26 francúzskych židovských prisťahovalcov.

French Olim

Izraelský minister pre prisťahovalectvo Ofir Sofer ich privítal na letisku a povedal: „Títo prisťahovalci práve počas ťažkej vojny dokazujú vieru izraelského ľudu v správnosť svojej cesty, vieru, ktorá sprevádza židovský národ už tisíce rokov… Budeme pokračovať v realizácii vízie návratu na Sion v každom čase.“

Prisťahovalectvo do Izraela v minulom roku zaznamenalo dvadsaťročný rekord, keď 38 000 nových prisťahovalcov oslávilo svoj prvý šabat ako izraelskí občania. Tento nárast prisťahovalectva sa všeobecne pripisuje vojne na Ukrajine a jej následným otrasom v rusky hovoriacich krajinách. Tento mesiac bude ICEJ pomáhať mladým Židom z niekoľkých z týchto bývalých sovietskych republík prísť do Izraela, aj keď sme zároveň silní v pomoci, modlitbách a solidarite so židovským národom v jednej z jeho najťažších hodín.

Young immigrants

ICEJ už tento rok pomohlo viac ako 5 000 Židom na ich ceste domov do Izraela, vrátane financovania letov domov na aliju pre viac ako 1 300 z týchto novoprichádzajúcich. Pridajte sa k nám v tomto naliehavom a aktuálnom úsilí budovať Sion a pomôcť posilniť izraelský národ! 

Príspevky na tento účel posielajte na číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB), var. číslo 114. Ďakujeme!

Zdroj: icej.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *