Pomoc etiópskym imigrantom evakuovaným počas paľby

Autor: Nicole Yoder, viceprezidentka ICEJ pre pomoc a aliju

Napriek peknému prostrediu a pokojne sa hrajúcim deťom v okolí, chaos a strach, ktoré vyvolal teroristický útok na Izrael 7. októbra, mi moja nová priateľka Aviva, riaditeľka centra Barnea Ashkelon Aliyah, sprostredkovala vo vodopáde slov. Keď sme spolu sedeli na lavičke pred hotelom, do ktorého bola spolu so 130 etiópskymi prisťahovalcami evakuovaná na severe krajiny, počuli sme nad hlavou prelet lietadiel IAF. Napriek tomu sme sa v našom prostredí cítili pokojne, pretože etiópske rodiny si užívali ticho a pohostinne nás zapojili do svojej tradičnej „buna“ prestávky pri káve.

„Bývam asi 10 minút odtiaľto a príchod do Aliyah centra v to osudné šabatové ráno bol tou najstrašidelnejšou výpravou v mojom živote,“ zdieľala Aviva. „Nefungovali semafory, na cestách bolo prerušené elektrické vedenie. Prišla som o siedmej ráno, krátko po začiatku útoku, a našla som chaos. Prisťahovalci, z ktorých väčšina je veriacich, boli na ceste na modlitby, keď zaznel červený poplach, a boli veľmi vystrašení a zmätení. Vedela som, že sama situáciu nezvládnem, a tak som požiadala niekoľkých mladých vojakov, ktorí boli doma na dovolenke, aby si obliekli uniformy a pomohli mi urobiť poriadok.“

Na druhý deň sa začala evakuácia s cieľom zabezpečiť miesta na severe pre viac ako 400 etiópskych prisťahovalcov v centre. Pretrvávajúca raketová paľba sťažovala a komplikovala túto operáciu, pričom na centrum dopadali potenciálne smrteľné úlomky a často sa ozývali sirény červeného poplachu.

„Všetkých sme rozdelili do protileteckých krytov, potom sme autobusy priviezli do Aliyah centra, kde ich po jednom naložili a okamžite odišli. Trvalo dva dni, kým sme všetkých dostali von. Pri odchode každého autobusu panovali obavy o ich bezpečnosť. Úplne som sa sústredila na túto úlohu, no v osobnej rovine som nechala svoje deti doma samé. Panoval strach, že do oblasti vtrhnú teroristi. Bola to desivá nová realita, ktorú sme nikdy predtým nezažili,“ rozpráva Aviva.

„Keď boli všetci evakuovaní a ja som sa uistila, že sú v bezpečí, konečne som mala čas myslieť na seba a svoju rodinu. Bývam v južnej časti Aškelonu, takže sme počuli všetky výstrely – zo strany IDF aj zo strany teroristov. Počuli sme, že nejakí teroristi sú blízko našej štvrte a moji rodičia sú stále tam. Pomyslite si, koľko vecí som musela riešiť naraz. Dva týždne som sa nemohla nadýchnuť. Akoby bolo niečo vo vnútri zablokované… Nemôžem popadnúť dych,“ pokračovala.

„Aviva, ty si skutočná hrdinka!“ zvolala som a snažila som sa predstaviť si jej utrpenie. Jej odpoveď nás oboch rozosmiala.

„Áno, som! Dnes si to môžem dovoliť povedať!“

Spontánne som ju objala na znak podpory a spýtala som sa: „Ako sa dnes máš? Máš všetko, čo potrebuješ?“

„Už sme viac ako 15 dní na severe. Je to veľmi ťažké, pretože nevieme, kedy sa vrátime a ako dlho tu budeme. Ľudia prišli len s veľmi malým množstvom,“ vysvetlila. „Mnohí prisťahovalci sa obávajú, že nemôžu pracovať a musia platiť účty.“

Našťastie dobrí ľudia neustále prinášajú naliehavo potrebné oblečenie, toaletné potreby, hračky/aktivity pre deti a pomoc na čokoľvek, čo je potrebné. Miestni etiópski Židia priniesli ženám tradičné šaty a starším deťom tradičné jedlá, ako sú injera a dabbo, aby si mohli pochutnať a cítiť sa ako doma.

Títo etiópski prisťahovalci prišli do Izraela len pred šiestimi mesiacmi. Aviva poznamenala, že mnohí, najmä starší, ešte nehovoria po hebrejsky, takže sa spoliehajú na tlmočníkov, aby pochopili, čo sa okolo nich deje. Niektorí trpia traumou a potrebujú pomoc, aby sa vyrovnali so strachom a neistotou.

Aviva sa pri rannej káve s imigrantmi podelila o to, že to boli práve ICEJ a ich kresťanskí priatelia na celom svete, ktorí im umožnili byť na tomto bezpečnom mieste. To podnietilo starších mužov v komunite, aby sa jeden po druhom postavili a požehnali nám. Ich posolstvo bolo jednoduché a úprimné…

„Chceme vám poďakovať za rýchlu reakciu, ktorá nás vytiahla z nebezpečenstva. Sme vďační Bohu, že môžeme ráno vstávať bez strachu a bez potreby byť v protileteckých krytoch. Modlíme sa, aby Boh priniesol do našej krajiny pokoj a aby sme našli cestu k pokoju. Modlíme sa, aby Boh chránil všetkých, ktorí chránia Izrael. Keď sme sa rozhodli pre aliju, vedeli sme, že nás čaká veľa výziev. Stále sa učíme chápať nové tradície v novej krajine a zrazu sa ocitáme vo vojne. Vďaka vám sme na bezpečnom mieste a veľmi si vážime vaše úsilie o nás. Veľmi vám ďakujeme.“

Odpovedala som: „Ďakujem vám za vaše požehnania. Prijímam ich a chcem vám požehnanie vrátiť. Keď sa táto strašná vojna začala na sviatok Simchat Tóra, v synagógach sa mal čítať Jozue 1.  Keď prekročili rieku Jordán, Jozue povedal ľudu, aby boli silní a odvážni. Vždy ste potrebovali silu a odvahu, aby ste mohli žiť v tejto krajine. Nech ste silní a odvážni a nech sa čoskoro dočkáte lepších dní. Nie ste sami, máte kresťanských priateľov na celom svete, ktorí vám prajú všetko dobré.“

Avivine deti sa teraz našťastie opäť stretli s ňou na severe. V súčasnosti je zo svojich domovov evakuovaných viac ako 200 000 Izraelčanov a v najbližších dňoch môžu byť vysídlení ďalší. Z týchto evakuovaných osôb je viac ako 2 100 nových prisťahovalcov. Možno sa však budú musieť vrátiť domov, ak sa nenájde ďalšia pomoc na pokrytie nákladov na ich ubytovanie inde.

Aviva and her daughter

Vaše ďalšie dary do nášho Fondu pre Izrael v kríze nám umožnia uspokojiť mnohé ďalšie naliehavé potreby v bojujúcej krajine Izrael.

Pomôžete:

  • Evakuovaným izraelským rodinám s bývaním, potravinami, oblečením a núdzovou pomocou, ako aj hračkami a aktivitami pre deti.
  • K naliehavej distribúcii potravín starším ľuďom, novým prisťahovalcom a rodinám v núdzi v celej krajine.
  • Dodať viac dôležitého núdzového vybavenia pre prvých záchranárov.
  • Finančne podporiť traumatologické poradenstvo pre izraelské rodiny, ktorými tento konflikt vážne otriasol.
  • Umiestniť ďalšie protibombové kryty a renovujte existujúce kryty v zraniteľných izraelských komunitách.
  • Dodať väčší počet sanitiek a ďalšieho zdravotníckeho vybavenia pre prípad núdze.
  • Poskytnúť oblečenie, stany, spacie vaky a iné outdoorové vybavenie pre tých, ktorí bránia krajinu.

V tomto kritickom čase potrebujú Izraelčania vedieť, že milióny kresťanov na celom svete stoja pri nich v ich núdzi. Prosím, darujte svoj najlepší dar ešte dnes na číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB), variabilný symbol: 104.

Ďakujeme!

Zdroj: icej.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *