Vojna s Hamasom v roku 2023: Čo potrebujete vedieť

7. októbra 2023, v židovský posvätný deň Simchat Tóra, podnikol Hamas masívny teroristický útok na Izrael, pričom z Gazy vypálil tisíce rakiet na Izrael a 2 000 ozbrojencov Hamasu prerazilo hraničný plot v Gaze a obkľúčilo 25 izraelských obcí a hudobný festival pod holým nebom. V následnom masakri bolo chladnokrvne zavraždených viac ako 1 000 nevinných mužov, žien a detí, desiatky ďalších boli zranené a 150 – 200 ďalších ľudí bolo odvlečených do Gazy ako rukojemníci. Medzi obeťami útoku Hamasu boli aj desiatky cudzincov z viac ako 40 krajín. Tento brutálny pogrom bol najhorším dňom vraždenia a chaosu voči židovskému národu od holokaustu. 

Často kladené otázky

Kto je Hamas?

Hamas je radikálna sunnitská islamistická teroristická organizácia, ktorá od roku 2007 prakticky vládne v pásme Gazy. Hamas, ktorý je považovaný za palestínsku pobočku Moslimského bratstva, bol založený koncom roka 1987 ako politický súper Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) vedenej hnutím Fatah a vo svojej charte sa zaviazal zničiť Izrael a vytvoriť v Palestíne islamský štát podľa práva šaría. Charta Hamasu propaguje temnú islamskú eschatológiu, ktorá vyzýva na neustály džihád (svätú vojnu) proti židovskému štátu a ľudu ako prvý krok k znovuzískaniu Jeruzalema a následnému boju proti „križiackemu Západu“, aby sa zabezpečila svetová nadvláda islamu. Hamas má svoje hlavné pôsobisko v Gaze a širokú podporu na Západnom brehu Jordánu, ale jeho najvyššie vedenie sa už desať rokov ukrýva v Katare.

Po tom, ako sa Izrael v roku 2005 stiahol z pásma Gazy, Hamas zlikvidoval miestnych vodcov Fatahu a bezpečnostné sily v rámci krvavého prevratu v roku 2007. V súčasnosti riadi viac ako 2,3 milióna Palestínčanov v Gaze a zavádza prísnu značku fundamentalistického islamu. Hamas úplne odmieta akékoľvek mierové rokovania alebo dohody s Izraelom vrátane dohôd z Osla, ako aj riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu v podobe dvoch štátov. Hoci sa Hamas prezentuje ako moslimská sociálna spoločnosť, skupina venuje väčšinu svojho rozpočtu na budovanie armády vrátane rakiet, zbraní a teroristických tunelov. Táto militantná skupina je známa aj mnohými samovražednými bombovými a inými teroristickými útokmi na území Izraela. 

Kto je Hizballáh?

Hizballáh je šiitská teroristická milícia so sídlom v Libanone, podporovaná Iránom a Sýriou, ktorá sa od svojho založenia v roku 1982 usiluje o zničenie Izraela. Vodca Hizballáhu šejk Hasan Nasralláh raz nazval Izrael „rakovinovým nádorom“ a vyhlásil, že Alah zhromaždil židovský národ z celého sveta na jednom mieste, aby ho ľahšie zničil. Klerikálny šiitský režim v Iráne financuje Hizballáh sumou viac ako 700 miliónov dolárov ročne. Pôvodný manifest Hizballáhu z roku 1985 vyzýval na vytvorenie islamskej republiky v Libanone a zároveň dodal: „Náš boj sa skončí až vtedy, keď bude táto entita [štát Izrael] zlikvidovaná.“ V súčasnosti sa Hizballáhu podarilo vybudovať veľkú armádu s takmer 100 000 príslušníkmi a nahromadiť viac ako 250 000 rakiet, ktoré sú teraz schopné zasiahnuť celý Izrael. Jeho vojenské kapacity umožnili Hizballáhu získať kontrolu nad libanonskou vládou. Mnohé krajiny vrátane Spojených štátov, Spojeného kráľovstva, Nemecka, Ligy arabských štátov a Izraela vyhlásili Hizballáh za globálnu teroristickú organizáciu, zatiaľ čo Európska únia označuje za teroristický subjekt len jeho vojenské krídlo. 

Čo je džihád?

Slovník súčasnej spisovnej arabčiny definuje džihád ako boj, bitku alebo svätú vojnu proti neveriacim, na ktorej mnohí islamskí učitelia trvajú a ktorá je náboženskou povinnosťou všetkých moslimov, kým sa celý svet nedostane pod vládu islamu. V piatok 13. októbra 2023, týždeň po brutálnom masakre Izraelčanov na Simchat Tóre, vyzvalo hnutie Hamas na „globálny deň džihádu“, aby demonštrovalo solidaritu s Palestínou, Jeruzalemom a Al-Aksou (Chrámovou horou), a to vrátane útokov a „lynčovania“ Židov a ich podporovateľov na celom svete. Niektorí moslimskí učenci sa snažili definovať džihád ako vnútorný boj proti hriešnemu správaniu, avšak po stáročia sa všeobecne chápal aj ako vedenie svätej vojny proti nemoslimom.

Čo je medzinárodné humanitárne právo ( MHP)?

Medzinárodné humanitárne právo (MHP) je súbor pravidiel, ktorých cieľom je z humanitárnych dôvodov „obmedziť následky ozbrojeného konfliktu“[1], nazývané tiež „právo vedenia vojny“ alebo „právo ozbrojeného konfliktu“, ktoré určuje pravidlá, ktoré by mali bojujúce strany dodržiavať – pričom hlavnou zásadou je neútočiť na civilistov. MHP zahŕňa Ženevské dohovory z roku 1949 a protokoly z roku 1977. Všetky strany bojujúce v konflikte sú povinné dodržiavať MHP[2].

Čo je medzinárodné trestné právo (MTS)?

Medzinárodné trestné právo (MTS) patrí do jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu. ICC má právomoc rozhodovať o jednotlivcoch za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, genocídu a v obmedzenom rozsahu za zločin agresie (vedenie nezákonnej vojny). Izrael sa pripojil k Spojeným štátom, Rusku a mnohým ďalším štátom, ktoré sa zatiaľ nestali signatármi zmluvy o zriadení ICC, zatiaľ čo „Palestíne“ bolo umožnené pristúpiť v roku 2015. 3. ICC opisuje vojnové zločiny ako „závažné porušenia Ženevských dohovorov“, ako aj „iné závažné porušenia zákonov a zvyklostí platných v medzinárodných ozbrojených konfliktoch“. To zahŕňa aj porušenia medzinárodného humanitárneho práva[4].

Čo sú Izraelské obranné sily (IDF)?

Izraelské obranné sily (IDF) sú hlavným vojenským útvarom štátu Izrael. Všimnite si, že sa nazývajú „obranné“ sily. Činnosť IDF podlieha právomoci demokraticky zvolenej civilnej vlády Izraela. Cieľom IDF je zachovať štát Izrael, chrániť jeho nezávislosť a prekaziť pokusy jeho nepriateľov narušiť normálny život v ňom[1].

Kto začal vojnu?

Podľa hovorcu Izraelských obranných síl (IDF) Daniela Hagariho začal Hamas vojnu proti Izraelu najhorším masakrom nevinných civilistov v moderných dejinách Izraela. Izrael vyhlásil Hamasu vojnu po tom, ako Hamas, ako aj militanti z Islamského džihádu porušili medzinárodné humanitárne právo (MHP) a medzinárodné trestné právo (MTS) tým, že ráno 7. októbra 2023 vypálili tisíce rakiet smerom na Izrael a potom prelomili silne opevnený plot na hranici s Izraelom. Následne poslali približne 2 000 ťažko ozbrojených militantov pešo, na paraglajderoch a vo vozidlách hlboko na izraelské územie, kde zmasakrovali a zranili tisíce ľudí – nevinných mužov, žien, detí, bábätiek a starcov, ako aj mnohých policajtov a vojakov. Zoznam ohavných vojnových zločinov zahŕňal znásilňovanie žien, stínanie hláv deťom, upaľovanie celých rodín zaživa v ich domoch a odvádzanie približne 150 – 200 ľudí ako rukojemníkov späť do Gazy. Izraelské sily vstúpili do infiltrovaných oblastí na izraelskej strane hranice, aby zachránili civilistov a bojovali proti teroristom. IDF potom začali v Gaze podnikať letecké útoky.

Čo chcel Hamas dosiahnuť udalosťami zo 7. októbra?

Vysoký predstaviteľ Hamasu so sídlom v Libanone uviedol, že útok zo 7. októbra bol reakciou na „izraelské zločiny proti palestínskemu ľudu v Jeruzaleme a na Západnom brehu“ a na „prerušenie blokády pásma Gazy“. Masovú teroristickú operáciu označili aj za „búrku al-Aksá“, ktorá sa začala na obranu mešity al-Aksá v Jeruzaleme, ktorej v tom čase zo strany Izraela nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.

Má Izrael zákonné právo reagovať?

Áno. Činy proti izraelským občanom zo 7. októbra znamenajú trestnú zodpovednosť Hamasu a Islamského džihádu za vojnové zločiny. Viaceré činy porušili „pravidlo rozlišovania“ v medzinárodnom humanitárnom práve (MHP), ktoré vyžaduje, aby bojujúce strany obmedzili útoky na legitímne vojenské ciele[1]. Podľa MHP ide o „neospravedlniteľné a hrubé porušenie humanitárnych noriem a medzinárodného práva a ohavné urážky ľudskosti, ktoré predstavujú vojnové zločiny“:

  • Úmyselné, zámerné a hysterické masakrovanie civilistov vrátane mladých ľudí, ktorí sa zúčastnili na hudobnom podujatí pod holým nebom, a bezohľadné vnikanie do súkromných civilných domov v izraelských mestách a dedinách, ich ničenie a rabovanie a bezohľadné vraždenie civilistov žijúcich v týchto domoch.
  • Zajatie viacerých civilných rukojemníkov vrátane celých rodín, starších ľudí, žien a dojčiat a ich krutý a násilný únos a presun do pásma Gazy
  • Hrozné vystavovanie mŕtvych a zohavených tiel na uliciach Gazy
  • Úmyselné a cynické využívanie vlastného civilného obyvateľstva v Gaze ako živých štítov zo strany Hamasu a Islamského džihádu, ako aj využívanie mnohých mešít, nemocníc, škôl a súkromných domov v Gaze ako skladov zbraní a palebných postavení[2].
  • Vytvorenie a používanie taktických tunelov pod mestskými civilnými oblasťami, nemocnicami, verejnými zariadeniami a mestskými cestami[3].

Jeruzalemské centrum pre verejné záležitosti (JCPA) tvrdí, že obhajovanie náboženskej svätej vojny zameranej na „vytvorenie regionálnej islamskej entity zahŕňajúcej celé územie Izraela je v rozpore s ustanoveniami Dohovoru o zabránení genocídy z roku 1948″[4].

Môže Izrael prerušiť dodávku elektriny do pásma Gazy?

Izrael súhlasil s dodávkou elektrickej energie do pásma Gazy v rámci dohôd z Osla v roku 1993[1], avšak žiadne ustanovenie medzinárodného humanitárneho práva (MHP) nevyžaduje, aby Izrael poskytoval pásmu Gazy elektrickú energiu zadarmo. Elektrická energia umožňuje hnutiu Hamas prevádzkovať vojenské veliteľské centrá a nabíjať batérie pre smrtiace bezpilotné lietadlá a drony, ktoré sa používajú na útoky na izraelských občanov, a preto je dôvodom na prerušenie jej dodávky do elektrickej siete v Gaze. Gaza má síce vlastnú elektráreň, ale tá na svoj chod potrebuje palivo a Izrael zablokoval aj pravidelné dodávky paliva do Gazy. Masaker a únos stoviek izraelských občanov je porušením dohôd z Osla. Orgány Hamasu a teroristi v Gaze popierajú právo Izraela na existenciu, napádajú Izrael a masakrujú Izraelčanov, a to zbavuje Izrael zodpovednosti za jeho záväzky vyplývajúce z dohôd z Osla dodávať energiu. Obmedzenie prívodu elektrickej energie do Gazy z Izraela zníži vojenské kapacity nepriateľa, zatiaľ čo pokračovanie v dodávkach elektrickej energie by posilnilo schopnosť Hamasu útočiť na Izrael a vraždiť ďalších Izraelčanov.

Považuje sa smrť detí v Gaze, ktorá je dôsledkom odvetných opatrení Izraela, za vojnový zločin?

Podľa MHP náhodná smrť dieťaťa počas legitímnych bojov nepredstavuje zločin žiadnej povahy. Predpoklad, že každá smrť palestínskeho dieťaťa sa rovná vojnovému zločinu, ignoruje zdokumentovanú históriu palestínskych teroristických skupín v Gaze, ktoré úmyselne využívajú palestínske deti ako ľudské štíty. Je tiež dôležité poznamenať, že mnohí sa pridávajú k Hamasu a snažia sa zvaliť vinu za jeho flagrantné vojnové zločiny na Izrael. Jedným z očividných príkladov je tvrdenie Hamasu, že Izrael ohrozuje civilné obyvateľstvo Gazy, zatiaľ čo Izrael ich vyzýva, aby sa presunuli do bezpečia, zatiaľ čo Hamas ich núti zostať a využívať ich ako ľudské štíty. Hamas tiež obviňuje Izrael, že sa zámerne zameriava na ženy a deti, zatiaľ čo aj oficiálne palestínske údaje jasne naznačujú, že izraelské sily sa úzkostlivo snažia vyhýbať ubližovaniu ženám a deťom, aj keď Hamas zámerne ostreľuje izraelské mestá a jeho militanti práve zavraždili stovky žien, detí a starcov z bezprostrednej blízkosti.

Ako môžem podporiť pomoc Izraelu?

Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem je rešpektovaná charitatívna organizácia, ktorá už viac ako 40 rokov pôsobí v Jeruzaleme a poskytuje útechu a humanitárnu pomoc izraelskému ľudu. Vaše finančné prostriedky pomáhajú všetkým izraelským občanom, napríklad pri evakuácii, dodávkach potravín a základných potrieb, bezpečnostného vybavenia pre prvých záchranárov, miestne bezpečnostné služby a ďalších ľudí v uniformách, potrebám súvisiacim s úrazmi, sanitkám na severe a juhu, renovácii podzemných a komunálnych protileteckých krytov po celej krajine, pomoci rodinám pri obnove ich domovov a poskytovaní prilieb a nepriestrelných viest civilistom.

Darujte ešte dnes na na číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB), variabilný symbol: 104.

Zdroj: icej.org

[1] https://www.icrc.org/en/document/ihl-rules-of-war-FAQ-Geneva-Conventions

[2] Ibid.

[3] https://www.icrc.org/en/document/general-principles-international-criminal-law-factsheet

[4] https://www.theguardian.com/law/2023/oct/12/what-are-the-rules-of-war-and-how-do-they-apply-to-the-israel-gaza-conflict

[5] https://www.idf.il/en/mini-sites/spirit-of-the-idf/

[6] https://jcpa.org/hamas-and-islamic-jihad-are-criminally-liable-for-war-crimes/

[7] Ibid.

[8] Ibid.

[9] Ibid.

[10] Appendix I, of Annex III of the Israel-Palestinian Interim Agreement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *