Netanjahu: Nemáme lepších priateľov ako našich kresťanských priateľov

Pri príležitosti otvorenia nového Muzea Priateľov Siona na stretnutí Christian Media Summit, zdieľal premiér podrobnosti o konzultáciách s Trumpom pred presunom ich veľvyslanectva do Jeruzalema.

Židia sú jediný národ na svete, ktorý žije v rovnakej krajine, hovorí rovnakým jazykom, má rovnaké hlavné mesto, rovnaké náboženstvo a pod rovnakým menom, ako pred 3000 rokmi,“ uviedol Netanjahu, keď citoval knihu ,,Biblia a meč“ Barbary Tuchmanovej.

„Jeruzalem je mesto, v ktorom vládli židovskí králi, kde kázali židovskí proroci a kde se modlil a stále sa modlí izraelský ľud. ,,Pokiaľ by som na teba Jeruzalem zabudol..“ – nikdy sme nezabudli a vrátili sme sa.“

Netanjahu sa zaviazal blokovať akýkoľvek plán na rozdelenie hlavného mesta a povedal, že mesto ostane pod izraelskou suverenitou a jednotné.

Premiér spomínal na rozhovor s prezidentom Trumpom pred presunom amerického veľvyslanectva do Jeruzalema, keď spolu konzultovali, ako postupovať.

„Chcem, aby ste veděli, že predtým ako to prezident Trump urobil, tak to so mnou konzultoval. Pýtal sa: „Čo si myslíš, že sa stane? Bude z toho mnoho násilia? Budú v arabskom svete protesty a demonštrácie?“

„Povedal som mu: „Pozri, nemôžem ti zaručiť, že také protesty nebudú. Ale nemyslím si to.““

„Každopádne to urobil. A aký bol výsledok? Nič.“

„A znova sa prezident Trump rozhodol uznať Golanské výšiny ako súčásť Izraela, súčásť suverénneho štátu Izrael, a znova mnohí tvrdili, že dojde k obrovským rečiam, a znova sa nič nestalo. Prečo sa nič nestalo? Tým dôvodom je niečo ohromné: transformácia Izraela v mysliach mnohích ľudí na Blízkom východe. Už nie je vnímaný ako nepriateľ, ale ako spojenec proti spoločnému nepriateľovi militantnému islamu. Najprv proti tomu, ktorý viedol militantných sunnitov, teda proti Al-Kaide a Daesh (ISIS) a teraz proti militantním šíitom, vedených Iránom a jeho odnožmi.“

Premiér taktiež vyzdvihol spoločné „židovsko-kresťanské“ hodnoty Izraela a uviedol, že najbližší spojenci Izraela sú jeho „kresťanskí priatelia“.

„Nemáme na svete lepších priateľov ako našich kresťanských priateľov.“

„Nie je náhoda, že je Izrael jediným miestom na Strednom východe, kde kresťania môžu slobodne vyznávať svoju vieru.“

Summit, ktorý bude pokračovať až do stredy, sa koná v hoteli Orient Jerusalem a zišlo sa tam na 150 osobností a predstaviteľov z 30 krajín.

Zdroj: israel.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *