Parlamenty Českej a Slovenskej republiky spoločne podporili Izrael na Deň Jeruzalema

Praha/Bratislava, 10. mája 2021

Spojenectvo s Izraelom a potvrdenie štatútu Jeruzalema ako nedeliteľného hlavného mesta Izraela umožňujúceho slobodu uctievania všetkým monoteistickým náboženstvám a podpora krokov vedúcich k otvoreniu ambasád Českej republiky a Slovenska v Jeruzaleme. Toto boli hlavné témy dnešnej, historicky prvej konferencie k Dňu Jeruzalema organizovanej súčasne v oboch parlamentoch v Českej republike a na Slovensku za účasti významných politikov, veľvyslancov štátu Izrael v SR aj ČR, kultúrnych, kresťanských a židovských osobností. 

Predseda Českej snemovne Radek Vondráček vyjadril pokračujúcu silnú podporu Izraela českou politickou reprezentáciou a opísal otvorenie Českého domu a diplomatického zastúpenia v Jeruzaleme ako postupné kroky k presunu českej ambasády do Jeruzalema. Ide o jeden z hlavných cieľov najväčšej parlamentnej skupiny priateľov a spojencov Izraela v parlamente ČR. Jej predseda Miloslav Janulík označil oslavu „Dňa Jeruzalema s českou vlajkou na našom úrade za tak trochu aj náš malý český zázrak“.

Peter Kremský, predseda Skupiny spojencov Izraela v NR SR, verí „v rozšírenie diplomatického zastúpenia SR v Jeruzaleme“ aj v obnovenie spoločnej česko-slovenskej tradície podpory Izraela, pretože Československo zriadilo konzulát v Jeruzaleme už v roku 1926 a T. G. Masaryk bol prvým štátnikom, ktorý navštívil Jeruzalem.

Veľvyslanci Izraela v ČR a SR, Daniel Meron a Boaz Móda, vyjadrili vďaku Izraela za historickú pomoc Československa aj za neutíchajúcu podporu teraz už dvoch významných priateľov v srdci Európy. Spoločne so starostom Jeruzalema Moše Lionom pripomenuli tri tisícky rokov izraelskej histórie od založenia Jeruzalema kráľom Dávidom, množstvo modlitieb Židov počas obdobia ich prenasledovania i „slávnostný sľub Izraela zabezpečiť slobodný prístup na sväté miesta každého náboženstva“.

Zaznelo aj varovanie pred podporou terorizmu aj hrubým skresľovaním izraelskej a blízkovýchodnej histórie zo strany mnohých európskych politikov a médií. Peter Švec, predseda ICEJ Slovensko, pripomenul, že za pravdu sa postavili „kresťania z rôznych denominácií a národov, ktorí suplovali nedostatok odvahy svojich vlád a v roku 1980 medzi prvými verejne deklarovali a uznali právo Izraela vyhlásiť Jeruzalem za svoje hlavné a nedeliteľné mesto“.

Zmenu politiky EU, aby bola realistickejšia a pravdivejšia vo vzťahu k Izraelu, si praje aj Igor Rintel, podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku.

O židovskom údele vnútorne spojenom s Jeruzalemom, ktorý hrá „kľúčovú úlohu v tom, ako Židia po celom svete vnímajú Izrael a sami seba“, precítene prehovorili Jefim Fištejn a Tomáš Kraus.

Michal Pacovský pripomenul, k akému enormnému rozvoju Jeruzalema došlo od jeho zjednotenia v roku 1967 a vyzval k spoločnému rozvoju hodnôt a projektov podporujúcich život, ako je výsadba stromov a ochrana vody, pre pokojnú budúcnosť na základe odpustenia.

Konferencia končila výzvou podpredsedu ČSPI Karla Sedláčka: „Pevne dúfam, že dôstojné pripomenutie Dňa Jeruzalema zapustí svoje pevné korene v oboch parlamentoch našich krajín a impulz z Českej a Slovenskej republiky nájde odozvu aj v ďalších krajinách.“

Konferenciu na oslavu Dňu Jeruzalema organizovala Meziparlamentní skupina přátel Izraele ČR-Izrael a Skupina spojencov Izraela v NR SR v spolupráci s Českou společností přátel Izraele.

Pre CSPI zpracovali: Jiří Čihulka, Kateřina Čihulková, Peter Švec

Kontakt: sedlacek@cspi.cz  www.cspi.cz

Meeting Zoom Recording:

https://zoom.us/rec/share/NZvz9vBIYogsC5x8vh4MGmTJyFBeNs1UqV5bmJ5T6iZDDZdy4eBHNTgauZsMXUis.goh6Z0OSPrJkrEE5

Access Passcode: Uuw9c6$h        

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *