„Trek pre Vertikálu východného vetra“ – po ceste i mimo nej po stopách dávneho príbehu

Pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu 9. septembra 2022 sa študenti 3. ročníka gymnázia v Starej Ľubovni stretnú s Františkom Bondrom – potomkom miestnej rodiny. Témou stretnutia bude príbeh jeho starých rodičov, ktorí počas druhej svetovej vojny zachránili časť židovskej rodiny z Malého Lipníka.

Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v spolupráci s (Klubom slovenských turistov v Starej Ľubovni*) a niekoľkými nadšencami pripravili prvý ročník „Trek pre Vertikálu východného vetra – po ceste i mimo nej po stopách dávneho príbehu“, ktorá sa uskutoční 11. septembra 2022.

Tento pochod voľne nadväzuje na stretnutie potomkov záchrancov a zachránených v roku 2019 pod názvom Vertikála východného vetra, ktorý sa uskutočnil na hrade v Starej Ľubovni. Trasa treku nás prevedie miestami, kde tieto rodiny prežili dramatické chvíle svojho života. Spoločne sa ponoríme do živého príbehu niekoľkých miestnych rodín z okresu Stará Ľubovňa, ktoré počas druhej svetovej vojny pomohli zachrániť židovskú rodinu.
Každé zastavenie bude komentovať František Bondra – priamy potomok príbehu.
Účastníci sa stretnú o 8:30 na Mikulášskom námestí v Starej Ľubovni a začnú odchodom autobusu do Malého Lipníka.
Samotná túra pre fyzicky zdatných účastníkov začína na hornom konci obce Matýsová s výstupom na hrebeň Ľubovnianskej vrchoviny ( Kurierske chodníčky) a končí v obci Mníšek nad Popradom, spolu asi 14 km.
Pre stredne zdatných účastníkov sa začína v sedle Doštená, kde sa stretnú s prvou skupinou a spoločne pokračujú do cieľa, spolu asi 7 km.
Predpokladané ukončenie túry je o 17:00 príchodom autobusu z Mníška nad Popradom do Starej Ľubovne.

Viac informácií na https://www.hradlubovna.sk/sk/program-2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *