Vedeli ste že?

Izrael je jediná krajina na svete, ktorá má rovnaké meno, nachádza sa na rovnakom mieste a hovorí sa v nej rovnakým jazykom ako pred 3000 rokmi?

Kráľ Dávid by sa bez námahy mohol rozprávať s novým izraelským premiérom a apoštol Peter by svoje kázanie mohol predniesť pred ľudom v tej istej reči ako pred 2000 rokmi.

Zatiaľ čo gréčtina bola živým jazykom – od Pavlových čias sa stále vyvíjala – hebrejčina po stáročia, ba dokonca tisícročia v časoch židovského vyhnanstva spala ako Šípková Ruženka. Bolo treba “princa”, ktorý by ju zo spánku zobudil.

Tým pomyselným princom sa stal Eliezer ben Jehuda, keď začiatkom tohto storočia prebudil jazyk biblie k novému životu.

Odvtedy sa v Izraeli hovorí “ivritom” – novodobou hebrejčinou. Tá zjednotila Židov, prichádzajúcich do krajiny zo všetkých kútov sveta. Bez spoločného jazyka by sa trieštili v jazykovom patriotizme. Jazyk ich otcov ich spája.

Ulpanim – školy pre nových prisťahovalcov – sú roztrúsené po celom Izraeli. 

Sedia v nich “žiaci” z celého sveta, od predavačov zmrzliny po profesorov, vo veku od 15 do 75 rokov. 

Najskôr si všetci musia zvyknúť na skutočnosť, že ivrit sa píše sprava doľava. 

Pozor: “chatunah” je svadba, a “hatunah” nehoda.

,,A postavím svoju smluvu medzi sebou a medzi tebou a medzi tvojím semenom po tebe, po ich pokoleniach, za večnú smluvu, aby som ti bol Bohom i tvojmu semenu po tebe. A dám tebe i tvojmu semenu po tebe zem tvojho pohostínstva, celú zem Kanaánovu za večné državie, a budem im Bohom!“ Genesis 17:7-9

Nakoniec vám odporúčame pozrieť si toto inšpiratívne video.

#vedelisteze #israel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *